Zaanse Schans Yel değirmenleriyle ünlü bir kasaba.Buraya ulaşmak için hem tren hem otobüs seçeneği bulunuyor. Volendam yazısında bahsettiğim EBS kartı buraya gelen otobüslerde de geçerli.391 numaralı otobüs yine Amsterdam Centraal istasyonundan kalkarak 45-50 dakika gibi bir sürede sizi Yel değirmenlerine 2 dakikalık yürüme mesafesinde bir durağa bırakıyor.Eğer trenle gelmek isterseniz tek yön 8 Euroydu yanlış hatırlamıyorsam.Tren 20 dakika sürüyor ve sizi biraz daha Değirmenlerden uzak bir noktada indiriyor. Buradan da yaklaşık 15 dakika yürümek gerekiyor.

Otobüsde olsa tren de olsa Kasabaya girerken çikolata kokusu sarıyor sizi , ben çok araştırmadan gittiğim için anlam verememiştim ama Kakao fabrikaları varmış burada ahh miss gibi kokuyor miss..

Yel değirmenlerinden önce sizi Zaanse Müzesi karşılıyor buranında içeriği bisküvi ,çikolata tarihi üzerine mutfak eşyalarının bulunduğu bir müzeymiş biz girmedik hava kararmak üzereydi çünkü.

Gelelim yel değirmenlerine;

Eski dönemlerde yüzlerce yel değirmeni bulunurken şu an aktif olarak 10 yel değirmeni bulunuyor bunlarında kullanım amacı tahmin edeceğiniz gibi enerji üretimi değil.Bazıarında boya , yağ , baharat üretimi yapılırken bazıları depo olarak kullanılıyor.

De Kat: Bu yel değirmeninin ismi kedi anlamına geliyor.Burada boya üretimi yapılıyor .Giriş ücretli .Dilerseniz girip işleyişi gözlemleyebilirsiniz.

De Huisman : Alt katı baharat satın alabileceğiniz bir dükkanken , terasına ücretsiz çıkabileceğiniz , baharat kokusuna doyacağınız değirmenlerden biri.

Cacaolab : Burnunuza gelen mis gibi çikolata kokusu canınızı çektirmişse sıcak çikolata içebileceğiniz bir yer olduğunu bilin istedik 🙂

Son olarak bir de bu bölgenin meşhur ayakkabısı Clogs’lar var. Yine değirmenlerin hemen yakınında Clogs üretimi ve satışı yapılan bir dükkanda görmeniz mümkün. Çok büyük derseniz küçük magnetlerini hediyelik olarak alabilirsiniz 🙂