Zeytin bahçeleri, cumbalı eski rum evleriyle Bursa’ya bağlı bir kasaba Trilye.Burası Antik çağlardan beri yerleşime açık bir kasaba olduğu için adım başı tarihi bir yapı görebilmeniz mümkün.Eskiden Rum halkının yaşadığı bu kasabada tarihi her yapı yıkılmaya yüz tutmuş durumda.

İstanbul’da yaşayanlar için tam bi hafta sonu kaçamağı. Egeyi özlediyseniz fakat oralara kadar gidecek zamanınız yoksa 1 gününüzü bu küçük kasabaya ayırıp özleminizi giderebilirsiniz. İstabuldan Budo ya da İDO kullanarak Mudanyaya geliyorsunuz. İndiğiniz yerin karşısında kalkan minibüsler var onlardan birine atlıyorsunuz ve Trilye’desiniz.

Burası da biraz daha korunsa , daha bakımlı olsa Ege’deki tatil kasabaları kadar elbette olmaz ama turizm cenneti olma potansiyeline sahip bir yer.

Trilye ya da Zeytinbağı
Buranın ismi 1963 de Zeytinbağı olarak değiştirilmiş ama halk Trilye demeye devam etmiş bu yüzden de 2011 de yeniden Trilye olmuş.
Buraya yarım gün ayırmanız aslında yeterli olacaktır.
Eğer konaklamayı düşünürseniz her bütçeye uygun otel seçeneği de bulunuyor.

Eğer sabah erken saatlerde geldiyseniz burada güne Çamlı Kahve’de kahvaltı yaparak başlayın.Eğer daha geç saatlerde geldiyseniz bi yorgunluk kahvesi içmeden dönmeyin 🙂

Burası falezlerin üzerine kurulmuş, mükemmel deniz manzarası sunan otantik ambiyansıyla size huzur veren bi yer. Kahvaltısı çok mükemmel değil belki ama bu çevre de kahvaltı yapılabilecek en iyi yer.Köyden yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi arabayla da buraya ulaşabilirsiniz. Otoparkı bulunuyor.

Zeytin ve Zeytin yağı
Burada Zeytinden yapılmış her ürünü bulabileceğiniz bir çok mağaza bulunuyor dilediğinizce hepsini gezip mutlaka bişeyler alarak dönmenizi öneririz. 🙂

TAŞ MEKTEP
1909 yılında 4 katlı olarak yapılan bu yer papaz okulu olarak kullanılmış.Mübadeleden sonra 1924 yılında Kazım Karabekir tarafından öksüzler evi olarak tekrar açılmış.1928’den sonra 1980lere kadar ilkokul olarak kullanılmaya devam edilmiş.1988’de ise bina çürüğe ayrılarak tamamen boşaltılmış. Ve o zamandan bu zamana çok kötü haldeymiş.Şu an restorasyonu yapılıyor. Restorasyon aşamasındaki halini aşağıya bırakıyorum.

KEMERLİ KİLİSE

13.yy’da yapılan bu kilisenin asıl adı Panagia Pontobasilissa Kilisesi.Bu kiliseyi Hz.Meryem’e adayarak yapmışlar. Bu kilisenin dünyanın en eski 3. kilisesi olduğu iddia ediliyor.Ayrıca burası tarihte duvarlarına resim yapılan ilk kilise olarakta biliniyor.Buranında en kısa zamanda restore edilmesini umuyoruz.


DÜNDAR EVİ
Asıl adı Yuannes Kilisesiymiş.Mübade sonrasıysa özel mülk olarak otel yapmak isteyen bi iş adamına satılmış. Şu an kullanılmadığı için burası da çok iyi durumda diyemeyiz. Umarız en kısa zamanda komple Trilye’yi restore ederler 🙂

AZİZ VASİL KİLİSESİ ( FARUK ÇELİK KÜLTÜR MERKEZİ)

Mübadele sonrası Taş Mektebin öğrencilerinin yemekhanesi olarak kullanılmış burası.Şu an sa restore edilmiş bi halde ve kültür merkezi olarak kullanılıyor. İçeride oturan abla her zaman orada mı bilmiyoruz ama Trilye’yle ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz seve seve anlatıyor 🙂

FATİH CAMİİ
Bu cami Trilye’ye Rumlardan kalan kiliselerin en büyüğü. Buraya sonradan minare eklenerek camiye dönüştürülmüş.

TABUT EV
Sokağın ortasında ince ve uzun bi şekilde inşaa edildiği için bu isimle anılıyor. Burada fotoğraf çekmek için uygn yerlerden 🙂

TRİLYE YAT LİMANI
Yat limanı boyunca yürüyüş yapabılir, önünde sıra sıra dizilmiş balıkçılarda keyif yapabilirsiniz.Hem sağa hem sola doğru yürüyerek iki tarafta da bulunan plaja ulaşabilirsiniz.İster denize girin ister ayakkabılarınızı çıkarıp biraz deniz kenarında yürüyüş yapın.

YEMEK İÇİN ;
KIZ DENİZİ RESTAURANT
Sahilin sonunda yer alan bu restaurant yemek için bizim tavsiyemiz olacaktır. Eğer sezonuysa Barbun yemeyi unutmayın.

OTEL ÖNERİSİ ;
TRİLYALI BUTİK OTEL