Hepimizin korkulu rüyası schengen vizesi.. İlk Avrupa’ya seyahat etmeye karar verdiğimizde aklımızı kurcalayan sorunların başında geliyor.

Hepimiz bu süreçten geçiyoruz. Çokta korkulacak bir şey olmadığını söyleyebilirim. Sadece gerekli evrakları hazırlamak zaman alıp bunaltabiliyor.

Hangi ülkeden başvuracak olursanız olun vize için randevu almadan önce seyahat edeceğiniz ülkeye gidiş dönüş uçak biletiniz alınmış , konaklayacağınız otel rezervasyonu yapılmış olsun.Zaten bu vize olayındaki bütün  amaç ülkelerine gidip yerleşmeyeceğimizi geri kendi ülkemize döneceğimizi ispat edip onlara güven vermek.

Eğer biletler alınmış, otel rezervasyonu yapılmışsa gideceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasından vize başvurusu için Türkiye’de yetkilendirdiği firmayı öğrenmelisiniz. Konsolosluk  90 günden kısa süreli seyahatler için malesef şahsi başvuruları kabul etmemekte ve bu yetkilendirdiği firmalara yönlendirmekte.

Yetkili firmayı öğrendikten sonra bu firmanın internet sayfasından başvuru için randevu almalısınız.Çoğu ülke en erken 3 ay öncesinde başvuruları kabul ediyor ve vizenizi seyahat edeceğiniz tarihte başlayacak şekilde onaylıyor.Vize başvurunuzu seyahatinize en geç 2 hafta kala yapmış olmanız gerekiyor. Bu bir zorunluluk değil tabi ki ama vizenizin yetişmemesi ihtimaline karşı önlem almış, panik yaşamamış olursunuz.

Bu vize başvuruları konusunda birden fazla ülkeye gidecekseniz ilk giriş yapacağınız ülkeden vize almanız gerekiyor.

Yetkili firma internetten randevu aldığınız sırada size çalışma durumunuza göre sizden istenecek evrakların listesini veriyor ve bu noktadan sonra randevu tarihine kadar evrak hazırlama çilesi başlamış oluyor.

Randevu günü başvuru merkezine gitmeden önce arayıp başvuru ücretini türk lirası mı euro mu yoksa dolar olarak mı kabul ettiklerini öğrenip ona göre hazırlıklı gitmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Eğer ben evrak işleriyle uğraşamam bu işle uğraşan seyahat acentelerine yaptırıp ekstra ücret öderim diyorsanız böyle bir imkanda var . Ama bize sorarsanız hiç gerek yok. Çünkü o evrakları yine siz toplamak zorundasınız iş yerinden alınacak maaş bordroları bankanızdan alacağınız hesap dökümü , yaptırmanız gereken seyahat sağlık sigortası hepsiyle zaten siz uğraşacaksınız bu acenteler sizin için sadece vize başvuru formunu dolduracaklar ve bu hizmet için 30 Euro gibi bir ücret talep edecekler. Yapılan işi kötülemek değil amacımız bununla uğraşmak istemeyip bunu tercih edenlere saygımız sonsuz ama biz bir 30 euro oraya vereceğimize başka bir ülkeye uçak bileti almayı tercih ederiz.

Bu arada seyahat sağlık sigortası konusunda bir çok yere sorup karşılaştırdık ve en uygun sigorta yapanın Halkbank olduğuna karar verdik. Sizde ilk sorduğunuz yerde yaptırmak yerine bir kaç yerden fiyat alıp karar verebilirsiniz.Ve evet seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu. Vize başvurusu sırasında evraklarınız arasında olması gerekiyor.

İlk vize başvurusu sırasında vize başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor çünkü parmak iziniz alınacak. Daha sonrasında eğer yaşadığınız şehirde yetkili firma yoksa İstanbul-Ankara ya da İzmir’de bulunan başvuru merkezlerine gitmek için harcayacağınız parayı vize başvurusu yapan aracı firmalara vermeyi tercih edebilirsiniz. Ama tekrar söylüyorum ilk başvurunuzda parmak iziniz alınacağı için şahsen orada bulunmak zorundasınız ve aracı firmaya başvursanız bile sizde o başvuru merkezine gideceksiniz.

Çok yoğun bir dönemde başvurmamışsanız çoğu başvuru 7 gün içinde sonuçlanıyor. Birde Pasaportunuzu teslim almak için kendiniz gidemeyecekseniz kurye hizmeti bulunuyor. Kuryeyle size ulaşacağı tarihide hesaplayıp başvurunuzu ona göre yapmalısınız.

Unutmadan yurt dışı çıkış harç pulunu havalimanlarındaki bankodan alabileceğiniz gibi gideceğiniz tarihi belirtip bankalardan da yatırabiliyorsunuz. Harç pulu 15 TL.

Vize başvurunuz konusunda cevabını bulamadığınız bir şey varsa bize mail adresimizden ulaşarak sorabilirsiniz. 🙂