Schengen bölgesinde bir ülkeden bir diğerine ister kara yoluyla ister hava yoluyla geçme planı yapmış olun.

Biliyoruz aklınızdan ilk geçen ve belirtmek istiyoruz ki bizimde ilk düşündüğümüz soru vizenin tek girişli , iki girişli yada multi girişli olmasının bu konuyla bir ilgisi var mı ?

Hayır hiç bir ilgisi yok. Vizeniz tek girişli çıkmışsa bile bu vize ile İtalya’ya gidip oradan Fransa’ya geçip Türkiye’ye dönebilirsiniz. Burada vizelerin giriş sayısıyla belirtilmek istenen şey Türkiye’den kaç kez çıkış yaptığınızla ilgili. Mesela tek girişli bir vizeniz varsa ve İtalya’ya gidip Türkiye’ye dönmüşseniz o vizenizin geçerlilik tarihi bitmemiş olsa bile yeniden İtalya ya da herhangi başka bir schengen ülkesine artık giriş yapamazsınız. Eğer iki girişli ise 2 kez çıkış yapabilir, multi ise vize geçerlilik tarihiniz boyunca dilediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

Mesela Barselona’dan Marsilya’ya geçmek istiyorsunuz. İkisi de farklı ülke ve tren ya da otobüs kullanacaksanız yolculuğunuz sırasında herhangi bir pasaport kontrolü olmuyor zaten schengen vizesininde amacı bu . Schengen bölgesinde bir ülkeden diğerine dilediğince seyahat edebilirsin.

Eğer uçak kullanacaksanız havalimanında yine pasaport kontrolünden geçmeden , İzmir’den İstanbul’a geliyormuşsunuz gibi ülke değiştirebilirsiniz. Ülke değiştirdiğiniz zaman pasaportunuza herhangi bir giriş çıkış damgası basılmıyor .