Roma Avrupa’da gördüğümüz ilk şehir, tarihi dokusu, binaları bizi kendine hayran bıraktı doğrusu.

Sizlere yardımcı olabilmek ve deneyimlerimizi paylaşabilmek adına girdiğimiz bu yolda sizinle gün gün gezilecek yerler planımızı paylaşacağız. Biz anlattığımız çoğu yeri yürüyerek gezdik tabi siz yürümeyi sevmiyorsanız sizin için metro hattını da anlatmayı ihmal etmeyeceğiz. Ama amacımız ekonomik gezmek olduğu için ki bu amaç dışında da her sokağı görülmeye değer bi şehirde geziyor olacagınız için size de tavsiyemiz yürümeniz olacaktır 🙂

 

 • Biz Roma’yı gezmek için 3 gün ayırmıştık. Neredeyse hiç dinlenmeden gezdik. Eğer sizin zamanınız varsa daha uzun süre kalıp her yerin tadını çıkararak gezmenizi tavsiye ederiz. Gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı açısından biz gezerken aşağıda sizinle paylaştığımız plana uyarak gezdik.
 • 1.Gün
 • Kolezyum
 • Roma Forumu
 • Piazza Venezia
 • Palatino Tepesi
 • Vittorio Emanuele II Abidesi
 • 2.Gün
 • Palazzo del Quirinale
 • Trevi Çeşmesi
 • İspanyol Merdivenleri
 • Pantheon
 • Piazza Navona
 • Piazze del Popolo
 • 3.Gün
 • Vatikan
 • Aziz Petrus Bazilikası
 • Sistina Şapeli
 • Sant’Angelo Kalesi
 • Trastevere

Kolezyumdan Roma Forumu 800 Metre mesafede , Palatino Tepesi 450 metre mesafede , Piazza Venezia 1.1 Km mesafede , Vittorio Emanuele II Abidesi 1,2 km mesafede yer alıyor.

Palazzo del Quirinale ‘den Trevi Çeşmesi 400 metre, Trevi Çeşmesi’nden İspanyol Merdivenleri 650 metre , Trevi Çeşmesi’nden Pantheon 650 metre, Pantheon’dan Piazza Navona’ya 350 metre mesafe bulunuyor.

 

KOLEZYUM ( COLOSSEUM )

Evett tabii ki Kolezyumla başlıyoruz. Burası şehrin en turistik, en görülmeye değer noktalarının başında geliyor.Belki de buraya gelme sebeplerinizin başında Kolezyum’u görmek var.Bu kadar şanı, şöhreti hak ettiğini düşünüyoruz.

Roma Kolezyumunun açılışı için 100 gün süren ve düzinelerce gladyatörün öldüğü bir parti düzenlenmiş.Bu arenada yıllarca vahşi hayvan dövüşleri ,idamlar, tiyatrolar sergilenmiş. İçerisinde binlerce ölüme tanıklık etmiş bu yapıt şu an dünyanın her yerinden milyonlarca turisti kendine hayran bırakıyor.

Biz bu gezme konusunda çok fazla müze, tarihi yapıtların içlerini görme taraftarı değiliz. Tabi ki görmek isteyen herkese de saygımız sonsuz.Fakat eğer Kolezyum’ un içerisini de gezmeyi planlıyor iseniz size tavsiyemiz biletinizi önceden şu Linkten satın almanız olacaktır. Aksi taktirde saatlerce sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle bizim gibi Yaz mevsiminde gitmişseniz beklemek hiçte kolay olmayacaktır bizden söylemesi.

Giriş ücretleri seçeneklerine göre değişiyor siz linkini bıraktığımız siteden inceleyip kendinize uygun olanı satın alabilirsiniz. Yine de biz en standart olanı hakkında bilgi vermeden geçmeyelim

Belirlediğiniz bir saat için satın aldığınız bilet Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi girişini kapsıyor fiyatı ise 20 € . Fiyatın güncellenmiş olma ihtimaline karşı siz gitmeden verdiğimiz linkteki siteden kontrol etmeyi unutmayın.

Evet hazır biletin içeriğinde bahsetmişken ;

ROMA FORUMU

 

Sizlere vereceğimiz en önemli tavsiye şehri gezmeye sabahın erken saatlerinde başlamanız olacaktır. Aksi taktirde aşşıırııııı kalabalık (hiç abartmıyoruz) yüzünden gezmekten keyif alamayabilirsiniz. Biz Trevi Çeşmesini sabah görmüştük fakat akşamıda ayrı güzeldir diye akşam tekrar gittiğimizde kalabalıktan orada bir suyun var olduğunu bile göremedik.

İkinci tavsiyemiz ise eğer yaz mevsiminde buraya gelecekseniz mutlaka yanınızda şapka bulundurmanız olacak. Yoksa güneş çarpması kaçınılmaz son olur ve yine bu tatilden pek keyif alamazsınız.

Pantheon

 

Üçüncü tavsiyemiz turistik yerlerin yakınında ki büfelerden su ya da yiyecek almamanız olacaktır.Çünkü biraz arka sokaklarda hepsini çok daha ucuza bulabilirsiniz. Biz Kolezyum çevresinde küçük suya 1 Euro vermişken biraz daha arka sokaklarda kalan marketlerden 1,5 litrelik suyu 0,40 Euro ya satın almıştık.

Size yeme- içme konusunda önereceğimiz şeyler tabi ki de pizza, lazanya , Roma dondurması, espresso, tiramisu olacak.Bize fikrimizi sorarsanız bir şeyler yemeyi düşündüğünüzde yine aşırı kalabalık ve turistik noktalardan uzak durmalısınız.Bence bunların hepsini gözünüze hoş görünen bir yerde yiyebilirsiniz.

Tiramisu içinse Pompi Roma’nın en meşhurlarından. Tanesi 4 Euro ve gayet yeterli bir porsiyon.Biz classico ve fragola denemiştik ikiside gerçekten çok lezzetliydi. Bir kahve içmek ya da bir şeyler atıştırmak için bir yere oturacağınızda aklınızda bulunsun oturduğunuz zaman sizden ek bir ücret alıyorlar.

Vatikandan çıktığınızda Pizza Zizza Caffetteria’ya uğrayıp karışık pizza tabağından istemelisiniz her türlü pizzanın tadına bakmış olursunuz. Tabi biz gittiğimizde önünde fazlaca sıra vardı ama beklemeye değdiğini söyleyebiliriz.

Şehir İçi Ulaşımda sadece 3. gün Vatikan’a gitmek için metro hattını kullandık. Şehirde A ve B olmak üzere 2 tane metro hattı var ve tabi ki bunların kesişim noktası TERMİNİ . Eğer siz Termini’den Kolezyum’a yürümek istemezseniz  B Metro hattını kullanabilirsiniz. Biz Vatikan’ a gitmek için A Metro hattını kullandık. Bu hatla İspanyol merdivenlerine de ulaşabilirsiniz. Eğer Vatikan Müzelerini gezmeyi planlamışsanız  ” cipro (Musei Vaticani)” istasyonunda inmelisiniz. Fakat sizde bizim gibi Vatikanın sadece ücretsiz olan bölümünü gezmek istiyorsanız  ‘Ottaviano’ metro istasyonunda inmelisiniz. Vatikan Müzelerinin giriş ücretlerine buradan bakıp biletinizi satın alabilirsiniz.

 

Metrodan indiğiniz anda karşınıza bir sürü yerel rehber çıkacak ve size vatikan müzeleri turu satmaya çalışacaktır. Müzeleri gezmek gibi bir fikriniz yoksa onlara aldırış etmeyin. Bize yanlış yöne gittiğimizi Vatikan’ın orada olmadıını söyleyenler bile oldu. Biz hiçbirini dinlemeden indirdiğimiz çevrimdışı haritalardaki yolumuzu takip ederek Vatikan’a ulaştık. Ulaşana kadar karşımıza çıkan rehberlerden birisi İranlıydı ve Türkçe biliyordu. Az kalsın Türkçe bilen biri olmasının heyecanına kapılıp müzeler turuna katılacaktık. Aman siz dikkatli olun !

Vatikana gittiğimiz gün içeri girmeden önce yoğun bir güvenlik önleminden geçtik.Çantaları x-Ray cihazlarından geçirdiler ve çantasında alkol bulunanların alkollü içeceklerini içeriye almadılar. Biz girdiğimizde içerisi çok kalabalıktı Papa’nın karşılama töreni varmış. Yani anlayacağınız Papa Franciscus’u da görmek nasip oldu 🙂

 

Vatikandan çıktıktan sonra Sant’Angelo Castle’ ı görmeyi unutmayın ve eğer zamanınız varsa haritalarınıza kaydettiğiniz yollardan Trastevere’ye yürüyerek güzel mi güzel sokaklarında gezmeli belki bir kahve molası vermelisiniz. Bir Roma’dan Floransaya geçtik. Floransa önerilerimizide okumak isterseniz sizi şuraya alalım.

Sant’Angelo Castle