Ahh Pariss… Aklımız kaldı sende..Doyamadık gerçekten..

Nam-ı diğer gri şehir. Gitmeden önce bu kadar abartılacak neyi var sanki diye düşünüp ayak bastığımız anda bütün düşüncelerimizi silen şehir.. Öyle sevdik ki imkanımız olsa Paris’e yerleşeceğiz. 🙂

Paris çok büyük bir şehir. Paris’e gelecekseniz eğer Disneyland’ı görmek gibi bir düşünceniz de varsa en az 1 hafta kalmalısınız.Biz 3 gün ayırmıştık ve kesinlikle yetmedi.Aklımız hala göremediklerimizde.. Siz siz olun Paris’e gidiyorsanız daha uzun süreli bir planlama yapın mutlaka.Sizin için gün gün yakın mesafede olan yerleri gruplandırdık. Gezerken böyle bir planlama çizerseniz hem zamanınızı daha güzel kullanmış olursunuz hem daha az yorulursunuz.

1. Gün

 • Eyfel Kulesi
 • Les İnvalides
 • Zafer Takı
 • Champs Elysees
 • Place de la Concorde

En az 1 gününüzü bu saydığım yerlere ayırmalısınız. Hatta insan her gün tekrar buralara gelmek istemiyor değil. Tadını çıkarın acele etmeyin. Çimlere uzanın manzaranın keyfine varın.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi’nin altındaki çimlerde uzanmanın bir bedeli yok.Halka açık bir alan fakat eğer gece de Eyfel’i seyretmeye gittiyseniz etrafta onlarca fare görebilirsiniz. Evet evet fare. Hatta bizim bildiklerimizden çok çok çok daha büyükler. Çalıların arasında dolaşıyorlar.Çevresi daha açık boş bir alana oturmanızı tavsiye ederiz. Hem gündüz hem gece etrafta sürekli hediyelik eşya, bira ve şarap satan satıcılar oluyor. Gece çoğu insan yiyeceğini içeceğini alıp gidiyor.İnanılmaz güzel bir ortam..Akşam saat tam 9’da Eyfel’in 1 dakikalığına ışık şovu oluyor. Ve inanılmaz bir görsel şölen. Akşam giderseniz, eğer saatte değişiklik yoksa o saate denk getirip izlemelisiniz.

Eyfel Kulesi’ne çıkmak isterseniz 2. kata kadar erişim asansör ve merdivenle sağlanıyor.

2. Kata asansörle erişim 16 Euro

2. Kata merdivenle erişim 10 Euro

2 Kata asansörle erişim + En üst kata asansörle erişim = 25 Euro

2.Kata merdivenle erişim + En üst kata asansörle erişim = 19 Euro

Les İnvalides

Napolyonun Mezarının bulunduğu bu müzeye giriş 12 Euro.

Zafer Takı

Çevresinde gezmek ücretsiz fakat en üst katına çıkmak isterseniz bilet fiyatı 12 Euro.

Champs Elysees

Zafer Takı’ndan Seine nehrine doğru uzanan, lüks mağazaların bulunduğu meşhur cadde.Bu caddede bulunan dünyanın en ünlü makaroncusuna girmemek olur mu ? Laduree ahh.. Biz ilk olarak İstanbul da ki şubesinde makaronlarının tadına bakmıştık. Mutlaka denemelisiniz. Yediğim en iyi makaron. Eğer paket olarak alacaksanız sol kapıdan, eğer oturacaksanız sağ kapıdan girmelisiniz. Doğal olarak önünde uzun kuyruklar olabiliyor. Paris’te bir kaç şubesi daha var gezerken karşınıza çıkması muhtemel. Makaronların fiyatıysa net hatırlamamakla beraber tanesi 1.80 -2 Euro arası bir şeydi galiba. Ne olursa olsun yiyin yiyin yiyin.

Concorde Meydanı

Meydanda yürüyüp bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Dilerseniz Seine Nehrine inip tekne turlarından birine katılabilirsiniz.Tekne turu fiyatları 15 Euro’dan başlıyor.

2.Gün

 • Notre Dame Katedrali
 • Conciergerie
 • Musee de Louvre
 • Palais Royal
 • Jardin des Tuileries
 • Orsay Müzesi

Notre Dame Katedrali

Parisin en turistik yerlerinden birisi. Katedral, Ortaçağda inşa edilmiştir ve Fransız Gotik tarzına sahiptir.

Conciergerie

Musee de Louvre

Mona Lisa gibi dünyaca ünlü eserleirn içinde bulunduğu piramit yapısıyla hepimizin hafızalarında yer etmiş meşhur müze. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi, Pazar günleri 09:00 – 18:00 saatleri arasında  Çarşamba ve Cuma günü 09:00 – 21:45 saatleri arasında hizmet veriyor. Salı günü ise kapalı. Bilet ücreti 20 Euro.

Palais Royal

Louvre Müzesinin hemen arkasında , yeni popülerleşen siyah beyaz sütunlarıyla size görsel şölen yaşatmayı bekliyor.Hemen yanındaki bahçe ise inanılmaz güzel.. Saatlerce oturulası. Eğer dinlenmek isterseniz bahçenin içerisindeki Cafe Kitsune’de bi kahve içebilirsiniz. 🙂

Jardin des Tuileries ise büyük bir park. Oturup dinlenebilir etrafı seyredebilirsiniz. Parkın hemen yanında Angelina Paris bulunuyor. Burası bir cafe. Paris’in meşhurlarından kendisi. Biz burada hem meşhur pastalarından, hem çok övülen sıcak çikolatasından hem kruvasanlarından denedik.Pastaları çok lezzetliydi, sıcak çikolatada öyle yalnız sıcak çikolata içecekseniz 1 tane söylemeniz yeterli zaten bize 2 fincan getirdiler. 2 kişiye yetecek kadar var. Kruvasan için aynı şeyi söyleyemeyeceğim gerçi orayla alakalı değil Paris’te nerede yersek yiyelim kruvasanlarını hiç beğenmedik. Herkesin damak tadı farklı siz yine deneyip kendiniz karar verin. Bizim ülkedekiler daha sahte hali tabi ama bence daha güzel onlar kruvasanı tamamen tereyağıyla yaptığı için aşırı ağır geldi bize.Bu arada bütün avrupa seyahatlerimiz içinde anlaşmakta en zorlandığımız şey ” kruvasan” telaffuzu oldu. 🙂 Ne kadar yanlış söylemiş olabiliriz ki ? Garsona anlatmamız baya zor oldu en son menüden gösterdik okunuşu ” kouğvasağğğğn” mış 🙂 E bizde öyle demiştik zaten 🙂

Orsay Müzesi

Her ayın ilk Pazar günü giriş ücretsiz, diğer günlerde ise 14 Euro.Pazartesi günleri kapalı.

3.Gün

 • Palais Garnier
 • Musee National Gustave Moreau ( Ben görselini çok beğendim, fotoğraf çekmek için hoş bi müze ama illa görün diyemem)
 • Moulin Rouge
 • Montmartre

Palais Garnier ( Opera Binası)

Opera Garnier  binasının içi turistik gezilere açık. Giriş için ana cephenin sol tarafından ilerlediğinizde ulaşacağınız kapıyı kullanmalısınız. Burada hem turistik gezi bileti hem de gösteriler için biletler satılıyor. Binayı gezmenin ücreti 11 Euro. Etkinlikler dönemlere göre değiştiği için gişeden bilgi almanız gerekebilir.

Moulin Rouge

Moulen Rouge can-can dansının modern halinin sürdüğü bir yer. Bu dans biçimi esasen hayat kadınlarının revülerde müşterilerini baştan çıkartmak için yaptıkları bir danstan yola çıkarak tüm Avrupa’daki kabarelere yayılan eğlenceli bir form halini almış. Günümüzde Moulin Rouge Gösterisi tüm dünyadan insanların, turistlerin görmek izlemek için sıraya girdiği bir eğlence. Kulübün dekoru orjinalinde olduğu gibi 19. yüzyıl sonlarını yansıtıyor.

Giriş ücretleri 90 € ile 210 € arasında değişiyor. 850 kişi kapasiteli mekanda istediğiniz günde yer bulabilmek için en az bir kaç gün önceden rezervasyon yapmanız gerek. Genellikle 21:00 ve 23:00 saatleri olmak üzere her akşam iki şov programı var.

Giriş için kılık kıyafate özen göstermelisiniz. Biz önündeki meşhur değirmenle fotoğraf çekinmekle yetindik. 🙂

Montmartre

Art Neuveu stili metro istasyonu bile başlı başına bir sanat eseri olan Abbesses Meydanı, Montmartre’nin en hareketli bölgelerinden biri ve bu bölgede yapacağınız bir turun da başlangıç noktası.Abbesses  metro istasyonundan bahsetmişken yerin 36 metre altında yer alıyor. Bizim gibi asansör sırası beklemek istemeyip merdivene yönelmeden önce aklınızda bulunsun, hemen o fikirden vazgeçip asansör sırası beklemeye başlayın. 🙂

Paris’i tepeden seyreden Sacre Coeur Bazilikası, Ressamlar Tepesi Montmartre’nin en güzel yerinde bulunuyor.Montmartre’de her yer yokuş. Cefayı çekmeden manzaranın sefasını süremeyeceğiz maalesef. 🙂

Place du Tertre Meydanı ise ressamlar, karikatüristlerle dolu. Burada bir portrenizi çizdirip anı olarak götürebilirsiniz.

La Masion Rose, bir çok fotoğraftan aşina olduğumuz gerek bulunduğu sokağın güzelliği gerekse tam karşısında bulunan evin muhteşemliği açısından mutlaka fotoğraf çekilmesi gereken noktalardan. La masion rose bir cafe dilerseniz oturup dinlenin , dilerseniz sadece önünde ya da sokağında fotoğraf çekin ama önünden mutlaka geçin.

Le Consulat, yine montmartre’de ki güzel cafelerden biri burada da otup dinlenebilir zaman geçirebilirsiniz. Eğer oturmazsanız de Montmartre’nin güzel sokaklarındaki krepçilerin çeşit çeşit kreplerini deneyebilirsiniz.

4.Gün

DİSNEYLAND

Ulaşım için Paris Metro sisteminden RER A hattının geçtiği tren istasyonuna ulaşıp oradan Marne-la-Vallee Chessy yönüne giden trene binmek yeterli. Trenin son durağı Disneyland.Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bilet makinelerinde Disneyland için metro bileti satıldığını göreceksiniz.

Disneyland esasında iki ana parktan oluşuyor. Birinci Park Disneyland iken diğeri Walt Disney Studios’.

1 Günlük Disneyland bileti 53 Euro’dan başlıyor. Seçenekleri görmek ya da bilet satın almak için Disneyland’ın kendi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer görülecek yerler ;

Rue Cremieux: Tam instagramlık dediğimiz bir mahalle, zamanınız varsa gidin görün.

Pantheon

Montparnesse