Paris hepimizin gönlünde büyük yer etmiş. Daha gitmeden bir çok sokağına aşinayız. Sürekli gördüğümüz fotoğraflar, filmler.. Ama gidip gezmek her sokağında yürümek bambaşka bir keyif.

Türkiye’den Paris’e Türk Havayollar ı, Pegasus , Atlas Global ve Air France uçuyor. Parise gitmeye karar verdiyseniz bütün havayollarının fiyatlarını karşılaştırın ve mümkünse biletinizi kampanya dönemlerinde almayı tercih edin. 

Paris’te Charles de Gaulle ve Orly olmak üzere iki havalimanı bulunuyor. İkisinden de şehir merkezine ulaşım oldukça kolay.Saydığım havayolu firmalarından sadece Pegasus Orly Havalimanına iniyor, diğerleri Charles de Gaulle havalimanını kullanıyor.

Biz Milano’dan Orly Havalimanına geldik, sizde bu şekilde gelmeyi planlarsanız gece treni de bulunuyor fakat tren bileti uçak biletinden daha pahalı olduğu için biz uçağı tercih ettik.

CHARLES de GAULLE HAVALİMANI

Fransanın en büyük havalimanı burası. Havalimanı içerisinde 3 terminal bulunuyor ve terminaller arası ulaşım CDGVAL trenleriyle sağlanıyor.Bu terminaller arası kullanılan trenler ücretsiz. Merkeze ulaşmak için RER B treni ,Roissy Bus ve Le Direct Bus  kullanabileceğiniz ulaşım yolları

RER treni ;

RER treni sadece 1 ve 3 numaralı terminallerdeki istasyonlarından hareket ediyor. Bu nedenle kente seyahat etmek için 2 numaralı terminalde indiyseniz, RER B’yi kullanmak için önce ücretsiz CDGVAL trenine binerek 3. terminale gitmeniz gerekiyor. Bunun için terminal içindeki yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

RER B treni her 10-15 dakikada bir bulunuyor. Trenler yaklaşık 25dk’da şehrin ana tren istasyonu Gar de Nord ‘ a gidiyor.Eğer devam etmek isterseniz trenin durduğu diğer tren istasyonları ; Châtelet-Les Halles, Saint-Michel Notre-Dame, Denfert-Rochereau  şeklinde.

 Gare du Nord 25 dakika 
 Châtelet-Les-Halles28 dakika 
 Denfert-Rochereau 35 dakika

Bilet 11.40 Euro

Roissy Bus

Roissybus, De Gaulle havaalanı ve Paris-Opéra bölgesi arasında hizmet veriyor. Havalimanının 3 terminalininde çıkışında duruyor.15-20 dakikada bir hareket ediyor ve yolculuk yaklaşıık 60 dakika sürüyor.Çalışma saatleriyse Charles de Gaulle airportParis-Gare Montparnasse : 06:00 to 22:30 şeeklinde.

Bilet 12 Euro

 

Le Bus Direckt

3 rotası bulunuyor. Otobüsler CDG havalimanından kalkıp , Eyfel kulesine , Orly havalimanına ve PARIS-GARE MONTPARNASSE ‘ye giden 3 otobüs kalkıyor.

30 dakikada bir hareket ediyor.

CDG -> Eyfel Kulesi  05: 45-23: 00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yolculuk 50 dakika- 70 dakika arasında değişiyor. Bilet 17 Euro. Ve sadece terminal 1 ve 2 ‘den kalkıyor.

350-351 Nolu Otobüs

Birde bizde Belediye Otobüsleri diye tabir ettiğimiz otobüslerden kalkıyor.Her 3 terminalide kullanıyor. Otobüs numaraları 350 ve 351 . 20-30 dakikada bir kalkıyor . CDG havalimanından Paris -Gare de l’Est tren istasyonuna gidiyor.yolculuk ortalama 75 dakika sürüyor. Bilet 6 Euro.

GECE OTOBÜSLERİ

N140 ve N143 olmak üzere iki hat bulunuyor ve varış istasyonları aynı. 

N140  gece 01:00 – 04.00 saatleri arasında hizmet veriyor, yolculuk yaklaşık 80 dakika ve 3 terminaldende kalkıyor. Varış istasyonu Paris-Gare de l’Est tren istasyonu.Bilet 8 Euro.

N143 ise gece 00.30-04.30 saatleri arasında çalışıyor , yolculuk yaklaşık 55 dakika ve 3 terminaldende kalkıyor . Varış istasyonu Paris-Gare de l’Est tren istasyonu. Bilet 8 Euro.

 

ORLY HAVALİMANI

Orly Havalimanında 2 terminal bulunuyor. South ve West.Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Orlyval , RER Trenleri, Orlybus , Le bus direct ve halk tobüsleri kullanılıyor.

ORLYVAL+ RER B

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız her iki terminalden de kalkan Orlyval trenini kullanarak ANTONY tren istasyonuna ulaşmalısınız. Antony tren istasyonunda aktarma yaparak oradan kalkan kalkan Rer B treni ile merkeze ulaşabilirsiniz. Orlyval havalimanında terminaller arası ücretsiz kullanılabiliyor fakat Antony istasyonuna gidecekseniz bilet almanız gerekiyor . Havalimanından Antony istasyonu yaklaşık 7 dakika sürüyor.

Bilet fiyatı Orlyval+ RER B 13.25 Euro

ORLYBUS

Hem S hem W terminallerinde duruyor. Havalimanından Denfert Rochereau istasyonuna gidiyor. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor . Biletleri makinalardan satın alabilirsiniz. Bilet 8.70 Euro

Le Bus Direct

1 numaralı ve 3 numaralı hattı bulunuyor. 1 numaralı hat Havalimanı ve Eyfel kulesi arasında hizmet veriyor. 3 numaralı hat Orly- Charles de Gaulle havalimanları arasında hizmet veriyor

1 numaralı hat her iki terminalden de kalkıyor Gare Montparnasse, Motte-Piquet, Eyfel Kulesi, Trocadéro, Etoile / Champs Elysées duraklarında duruyor. İneceğiniz durağa göre yolculuk 30-50 dakika arasında değişiyor.Bilet 13 Euro.

Belediye Otobüsü 183

183 numaralı otobüs her 30 dakikada bir sadece Orly South Terminali çıkışından kalkıyor. Varış istasyonu Paris Porte de Choisy . Yolculuk yaklaşık 60 dakika sürüyor. Bilet 2 Euro.

Otobüs EXPRESS 91.10
91.10 servisi Paris-Orly ve Massy-TGV istasyonu arasında çalışıyor. Yolculuk 30 dakika sürüyor her iki terminalden de kalkıyor . Bilet 2 Euro.