Paris 20 bölgeye ayrılmış bir şehir. Konaklama yapacağınız bölgeyi seçmek size kalıyor. Gitmeden insanı düşündüren konuların başında geliyor. Biz size Paris’te hangi bölgede hangi turistik yapılar var bunlardan ve kendi kendi konakladığımız bölgeden bahsedeceğiz. Okuduklarınızı değerlendirip kendinize göre seçim yapmak size kalmış.

1.Bölge

1.bölge Paris’in en turistik yerlerinden biri. Dolayısıyla otel fiyatları da yüksek. Burada Musee de Louvre ,Palais Royal , Place Vendome  ve Jardins des Tuileries bulunuyor.

2. Bölge

Bu bölgede özellikle en meşhur tarihi yapıların olduğunu söyleyemeyeceğim. Belki 1. bölgeye en yakın bölgelerden biri olduğu için tercih edebilirsiniz. Burada Galerie Vivienne bulunuyor. Burası bir alışveriş merkezi. Biz yapısı dolayısıyla Milan’ da bulunan Galleria Vittoria Emanuele’ye benzetmedik değil.

3.Bölge

Restoran ve mağazaların bulunduğu, yahudi mahallesi bulunan bir bölge.

4.Bölge

Le Marais ve Notre Dame burada bulunuyor.

5. Bölge

Jardin des Plantes burada bulunuyor. Latin mahallesi olarakta geçiyor.Bu bölgede uygun fiyatlı konaklama alternatifleri bulabilirsiniz çevrede bol bol restoranda bulunuyor.

6.bölge

Bizim konakladığımız bu bölgede Lüksemburg Bahçeleri bulunuyor. Çevrede bir çok restoran , cafe , bar , market hepsi bulunuyor. Ulaşım her yerde olduğu gibi burada da çok rahat. Hatta diğer bölgelerek yürüyerek gittiğimizde oldu.

 

7.bölge

Eyfel Kulesi , Napolyonun mezarının bulunduğu İnvalides ve Orsay Müzesi 7. bölgede yer alıyor. E haliyle Eyfel kulesine yürüme mesafesinde ya da balkonu Eyfel kulesine bakan bir otelde konaklamak istiyorsanız yüksek bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Yine de kontrol etmekte fayda var belki uygun fiyatlı bir otel bulabilirsiniz.

8. Bölge

Champs- Elysees , Concorde meydanı, Zafer takı bu bölgede yer alıyor. Meşhur şanzelize.. Paris ruhunu yansıtan en turistik bölgelerden. Haliyle yine yüksek fiyatlı otellerle karşılaşmanız mümkün.Sonuçta şehrin en popüler caddesindesiniz.

9.Bölge

Opera binası bu bölgede yer alıyor.

10. Bölge

Gare du Nord ve Gare de I’est bu bölgede bulunuyor. Hem havaalanından ulaşım kolay hem konaklama açısından uygun bir bölge.

18. Bölge

Moulin Rouge ve Montmartre bu bölgede bulunuyor. Montmartre şehrin en yüksek noktalarından biri sayılıyor ve şehir manzarası harika. Yollar biraz yokuş konaklama konusunda tercih edebileceğiniz bölgelerden.

11-12-13-14-15-16-17-19-20. Bölgeler

Şehir merkezinden daha uzakta kalan bölgeler. Turistik yerlerden uzaklar. Konaklama için uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz. Ancak şehri gezmek için sürekli toplu taşıma kullanmanız gerekecektir.Bunu da göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Paris’te nerede konaklarsanız konaklayın şehri gezmeniz hiç zor olmayacaktır. Tek kriteriniz otelinize yakın metro durağı olması olsun gerisi çok kolay. Paris ciddi anlamda büyük bir metro ağına sahip. Metroyu kullanarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Biz 6. bölgede konakladık ama 1-4 ve 5. bölgeleri yürüyerek gezdik. Yani sizde 1,4,5 ya da 6. bölgede konaklayarak bu 4 bölgeyi yürüyerek gezebilirsiniz.