Milano’ya Ulaşım

Milano’ da Malpensa , Bergamo ve Linate olmak üzere 3 tane havalimanı bulunuyor. Türkiye’den direk uçuşun olduğu havalimanları ise Malpensa ve Bergamo. Eğer Türk Hava Yolları ile gelecekseniz ineceğiniz havalimanı Malpensa olacaktır.Malpensa Havalimanında 2 terminal bulunuyor ve THY ile gidiş dönüş yapacaksanız Terminal 1 e ulaşacaksınız. Eğer Pegasus ile gelecekseniz Bergamo havalimanına ineceksiniz. İkisi içinde Havalimanı çıkışında Shuttle bulunuyor.

Biz Malpensa havalimanını kullandığımız için sadece onun saatleri olan broşürü almışız.

Malpensa – Milano Merkez İstasyonu 8 Euro

Bergamo – Milano Merkez İstasyonu 5 Euro

Milano Central Station istasyonuna ulaştığınız zaman oradan istereniz şehir içi metrosunu kullanarak gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz, eğer şehir değiştirmeyi planlıyorsanız yine merkez tren istasyonundan kalkan trenlerle istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Milano’da 3 tane metro hattı bulunuyor. Kırmızı hat M1, Yeşil hat M2, Sarı hat M3 . Duomo di Milano’ya ulaşmak için Milano Centrale’den Sarı hat olan M3 hattına binerek Duomo istasyonunda inebilirsiniz.

Metro bileti ise tek kullanımlık 1,5 € , Günlük bilet 4,5 €

Tek kullanımlık metro bileti

Bizim otelimiz Duomo’ya 5 dakika yürüme mesafesindeydi. Konaklama yazımda otelden bahsettim isterseniz oradan ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler ;

  • Duomo di Milano
  • Galleria Vittorio Emanuele II
  • Sforzesco Şatosu
  • Santa Maria delle Grazie Kilisesi
  • La Scala Opera Evi

Zamanınız varsa günübirlik görebileceğiniz Como ya da Bergamo ‘yu listenize ekleyebilirsiniz. Trenle yaklaşık 1 saat süren bir yolculuk sonucu ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı Como için tek yön 4.80 Euro ,Bergamo için tek yön 5.50 Euro.

Milano Katedrali

Milano’nun tam kalbinde, adını verdiği Duomo Meydanı’nda bulunan katedral, 40.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte. İnşaatı 519 yıl sürmüş.Katedralin en tepesinde heykeltıraş Guiseppe Perego tarafından yapılan  som altın Madonnia heykeli bulunuyor Heykelin som altından yapılmasının nedeni, sisli ve karanlık Milano’da Duomo Katedralinin her an görülmesinin istenmesiymiş.Bu heykel altından yapıldığı için defalarca helikopterle çalınmak istenmiş fakat kimse çalmayı başaramamış.

Katedralin içine giriş, müzelere giriş ve terasa asansörle ulaşma imkanı tanıyan bilet 16,5 € , asansör kullanımı olmayan ve aynı girişleri kapsayan biletse 12,5 Euro.

Sadece terası görmek isterseniz asansörle 13,5 Euro, yürüyerek 9,5 Euro.

Eğer Duomo’ya girecekseniz omuzlarınızı ve dizlerinizi kapatan kıyafetler giymeyi unutmayın. Yoksa içeri alınmayabilirsiniz.

Size tavsiyemiz akşam ışıklarında Duomo’nun etrafındaki terası olan cafelerden birine oturup, Duomo’ya karşı bi kahve içmeniz olacak.

Vittoria Emanuele II Galerisi

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri sayılıyor. İsmini, adına inşa edildiği Kral II. Victor Emmanuel’den alıyormuş.Burası 24 saat boyunca açık. İçerideki lüks alışveriş mağazaları kapansa bile burası kapanmıyor. Duomo’nun hemen yanında yer alıyor. İçerisindeki kubbelerin,camla kaplanmış olması , yaşattığı görsel şölen anlatılmaz yaşanır diyelim. 🙂 Yine içerisinde bulunan fiyat açısından diğer yerlerden daha yüksek diyebileceğimiz cafe ve restoranlar bulunuyor. Hepsinin menüsü kapılarında bulunuyor. Oturmadan önce menüye göz atıp dilerseniz oturmaya öyle karar verebilirsiniz. Yapının kalitesini bozmaması adına herhangi bir fastfood zinciri açılması ise yasakmış.

Milano’da Duomo’nun arka sokağından başlayan geniş caddede dolaşın, dondurma yiyin mağazalara göz atın. Alışveriş şehrindesiniz bunları yapmadan dönmek olmaz. Kendinizi sokaklara bırakın gözünüze hoş görünen her sokağa girin.

Milano’dan ayrılırkende mutlaka ama mutlaka Duomo’nun arkasında yer alan LUSH İTALİA ‘yı ziyaret edip oradan hediyelik bir şeyler alın. El yapımı kozmetik mağazası burası. Fakat adeta bir anaokulu gibi içerisi çok renkli yapmayı deneyebileceğiniz bir sürü şey bulunuyor. Duş jeli topları ise inanılmaz güzel.Anlatmam yetmeyecek siz en iyisi içeriye girip görün. 🙂

LUSH İTALİA

Pizza içinse size önerimiz Pizza AM olacak. Kapıda genelde çok uzun kuyruklar oluyor ve beklerken size atıştırmalık ikram ediyorlar. Pizzası lezzetliydi. Biz de Tripadvisor yorumlarına bakarak gitmiştik ve bütün pizza restoranları arasında en üst sıradaydı.