Öncelikle Fasla ilgili genel bilgilerden bahsedelim.
Konuşulan diller : Arapça, Fransızca , İspanyolca ve İngilizce.
Bütün halk anadilleri Arapçaya ek olarak Fransızcayı kesinlikle biliyor.O kadar şaşırdık ki küçücük bakkal dükkanında duran satıcı bile hem Fransızca hem ingilizce biliyordu.

Para birimi : Fas Dirhemi.1 Euro = 10.65 dirhem (Mayıs 2019) Ama otellerde çoğunlukla Euro ile ödeme yaptık. Çok büyük iletme ve oteller dışında kredi kartı pek kabul edilmiyor. Otel rezervasyonlarımızdan sonra oteller bize mail atarak nakit para getirmemizi söylemişlerdi. Kredi kartı ile ödemelerde de ekstra %3.5 vergi ekleniyormuş fiyatlara. Bilginiz olsun hazırlıklı gidin. Ana meydanda ATM bulunuyor ama dil seçeneği Fransızca.

Prizler: Bizim ülkemizdeki prizlerle aynı C ve E tipi priz kullanılıyor.

Seyahat etmek için en iyi zaman : Mart, Nisan , Ekim ve Kasım ayları . Yazın gerçekten Marakeş çekilmez bir hal alacaktır. Biz Mayısta gitmiş olmamıza rağmen sıcaktan gezmekten bile zevk alamadığımız anlar oldu.

Vize : Fas vize istemiyor. Fas’a girişlerde uçakta dağıtılan aşağıya fotoğrafını bırakacağım kağıdı doldurup pasaport görevlisine girişte teslim ediyorsunuz. Çıkışta aynı kağıttan yeniden doldurup yeniden teslim etmenizi isitiyorlar. Bu arada Marakeş’e direk uçuş sadece THY ile var. Ve fiyatlar yüksek gelirse Aegean Airlines ile Atina aktarmalı uygun uçabilirsiniz. Yunanistan vizesiz bir yere 12 saatten daha kısa süreli aktarması olan uçuşlarınızda transit vize istemiyormuş. Deneyimledik gördük sorunsuz bir şekilde Atina aktarmalı gidip döndük.Bu olaya Marakeş’de pasaport polisleri çok bozuldu. Yunanistan Avrupa birliğine üye siz nasıl vizesiz aktarma yapabiliyorsunuz diye sordular. Çok şaşırdılar. Halbuki Almanya hariç diğer Avrupa ülkelerinden de vizesiz aktarma yapabiliyoruz. 🙂

Sim Kart : Havalimanında 2 gb 10 günlük paket 5 Euro, 4 gb 30 günlük paket 10 Euroydu.

Giyim kuşam konusu : Yerel halka duyulan sayğıdan olsa gerek turistler çok kısa şeyler giymiyorlar. Otellerin içerisinde dilediğinizi giyebilirsiniz ama şehri keşfetmek için çıktığınızda özellikle taksi ya da araba kullanmayacaksanız biraz daha diz seviyesinde kıyafetler , omuzarı örten şeyler tercih edebilirsiniz. Tabiki istediğinizi giymekte özgürsünüz kimse kimseyi bir şeye zorlamıyor. İster dikkat edin ister etmeyin, turistler saygıdan biraz daha dikkat ediyorlar ben gözlemlerimi paylaşayım dedim 🙂

Eğer Kazablanka’ya uygun fiyatlı bir uçak bileti bulduysanız hemen alın. Kazablanka’dan Marakeş’e hem tren hem otobüs var ve yol sanırım 3-4 saat arası sürüyor.Bu arada Tren bileti alırken makinelerin dil seçeneği hep Fransızca, zorlanmamak adına çevrimdışı bir Fransızca sözlük indirmeyi ihmal etmeyin.

Bu arada şu ana kadar kabin bagajlarının hem check in sırasında hem uçağa binerken tartıldığına şahit olduğumuz tek yer Menara Havalimanı oldu. Ona göre bagajınızı hazırlayıp gidin. Kg fazla gelenlere hiç acımadılar bir sürü kişi valizleri döküp kıyafetleri üst üste giyerek çözüm üretti 🙂

Havalimanından Merkeze;

19 Numaralı otobüsle Koutubia Camisine ulaşabilirsiniz.Bilet fiyatı tek yön 30 Dirhem.

Taksiler; Standart taksi ücreti 150 dirhem olarak belirlenmiş. Havalimanı çıkışında tabelada yazıyor zaten. Ama ben gitmeden internette okuduğuma göre bu fiyata ekstra bir şeyler ekleyip daha fazla almaya çalışıyorlarmış . Doğruluğundan emin değilim.
Biz gece 01:30 gibi indiğimiz için taksi bulamazsak diye otel transferi ayarlamıştık. Bütün oteller 20 Euro karşılığında transfer sağlıyorlar. Mercedes Vito ile otelimizin kapısına kadar bırakıldık. Otel transferinin en iyi yanı dar ve labirent gibi sokaklarda olan Riadlar için arabanın girmediği noktadan sonra Riada kadar eşlik etmeleri. Taksi yakın bir yerde bırakacak ve Riadı bulmak size kalacak 🙂

Gezilecek Yerler ;

Jemaa EL Fna

Burası Marakeş’in Kalbi. Etraf Restaurant , Cafe, Taze meyve suyu satıcıları, yöresel satıcılarla dolu.
Meydanda sıcaktan bunaldıysanız sadece 4 dirhem karşılığında taze sıkılmış bir bardak portakal suyu içebilirsiniz. Bu şehirde gerçekten ucuz olan bir şey varsa oda portakal suyu!
Meydanda yılan oynatıcıları, yerel kıyafetli dans eden adamlar, zincirlenip fotoğraf çektirmek için kullanılan maymunlar göreceksiniz. Hiçbirinin fotoğrafını izinsiz çekmeyin. Çektiğiniz her fotoğraf için sizden para talep edecekler, eğer çekmeye karar verdiyseniz bile önce fiyatta anlaşıp sonra çekmenizi öneririz.Bize güzelce yaklaşıp hayır dediğimiz halde telefonun kamerasını aç diye ısrar edip zorla kendi fotoğrafını çektirtip üstüne de çok sert bir tavırda para istediler. Dikkatli olun.

Koutubia Cami

Marakeş’in en yüksek binası olma özelliğine sahip. Jemaa El Fna meydanınına 2 dakika mesafede. İçeriye müslüman olmayanlar alınmıyor.Marakeş’in simge yapılarından biri haline gelmiş durumda.

Majorelle Bahçeleri

Bahçe 1920li yıllarda Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış. Dünyanın dört bir yanından çeşitli bitki türleri getirmiş. Girer girmez insanı saran mis kokular, çeşit çeşit kaktüsler, begonviller, bambular..Majorelle’nin ölümünden sonra burayı Yves Saint Lauren ve Pierre Berge satın almış.Yves Saint Laurent burayı o kadar çok sevmiş ki öldükten sonra küllerinin buraya dökülmesini istemiş.Hatta bahçede adına yapılmış bir anıt bulunuyor.
Bahçenin Kralı edasıyla duran o meşhur mavi evse Berberi müzesi olarak kullanılıyor.Bahçede bir cafe, bir kitapçı bir de butik bulunuyor. Biz çok kalabalık olduğunu bildiğimiz için sabah açılış saatinde gitmiştik. Ama o kadar uzun bi kuyruk vardı ki hayli beklememiz gerekti.

Bahçenin hemen yanında ise Yves Saint Laurent Müzesi bulunuyor. Giriş ücretleri; Majorelle BAhçeleri :70 dirhem, Berberi Müzesi: 30 Dirhem, YSL Museum 100 Dirhem. Üçüne birden girecekseniz toplam 180 dirhem karşılığında girebiliyorsunuz.

Bahia Sarayı

Sarayda 160’dan fazla oda bulunuyor. Şu an içeride hiç bir eşya yok.İçerisi çok geniş avlulardan ve bahçelerden oluşuyor.Duvarlar tamamen çinilerle kaplı , tavanlarsa sedir ağacından yapılmış el oyması işlemelerle..UNESCO tarafından koruma altına alınmış bu saray. Giriş ücretleri bir anda 10 dirhemden 70 dirheme yükselmiş durumda. Bu kadar zam.. Turist kazıklamanın yolu hep bulunuyor.. Sadece burası değil aşağıda anlatacağım tüm turistik yerlerin giriş ücreti 10-20 dirhemden 70 dirheme çıkarılmış durumda.

Saadiens Tombs

Saadien mezarları, Marakeş’in altın çağında 1524-1659 yılları arasında hüküm süren Saadien hanedanlığının kalıntılarından biri. 18. Yüzyılın başlarında, Sultan Moulay İsmailkalıntıların yok edilmesini talep ederek bu hanedanlığın ihtişamının izlerini silmek istiyor ve bu mezarlığı gizliyor. 1917 yılında varlığı bulunana kadar sır olarak kalmış bu durum.Mezarlarda kullanılan mermerlerde, tavandaki işlemelerde , mezar düzenlerinde şiirsel bir uyum varmış. Giriş ücreti 70 dirhem.

Ben Youssef Medresesi

Gitmeden araştırıp, en beğendiğim yerlerden biriydi. Maalesef göremedik çünkü 2020 yılına kadar restorasyon çalışmaları sebebiyle kapalıymış.

Musee de Marrakech

Ben Youssef Medresesi’nin hemen yanında yer alıyor. Diğer turistik noktalara göre daha sakin ama daha az şey vaat ediyor, giriş ücreti 50 dirhem.

El Badi Sarayı

1578 yılında Saadien hanedanlığı için yapılmış bu saray, çok geniş bi araziye sahip. Saraydaki leylekler turistlerin çok ilgisini çekiyor. Giriş ücreti diğer her yer gibi 70 dirhem.

La Maison de la Photographie

Küçük ama bu fotoğraf müzesi, 1870-1960 yılları arasında Marakeş’in geçmişine dair bazı bilgiler sunuyor.Güzel bir bina ve çatı katında bir de kafe bulunuyor.

Marakeşte çok fazla tur şirketiyle karşılaşacaksınız.Eğer çöl turlarına aktılmayı planlıyorsanız size 2 gün da 3 günlük turlar önerecekler. 2 gece olan tura katılmamanızı öneririz. Değmediğini söylüyorlar. Bu turları ayırmanıza yardımcı olacak şeyse Zagora çölüne mi gidiliyor yoksa Merzouga’ya mı ? 2 günlük turlar Zagora’ya gidiyor ve oraya gitmek için boşuna para harcamanıza gerek yok daha yakındaki Agafay da size aynı ortamı yaşatacaktır. Gerçek bir çöl deneyimi istiyorsanız Merzouga’ya giden turlara katılmalısınız. Ayrıca bu turları otelinizde ayarlarsanız tur şirketlerinden daha uyguna getirmiş olma ihtimaliniz var. Siz ikisine de sorup karşılaştırmayı ihmal etmeyin.

Marakeş’te ne yiyip içmeli ?

Kuskus, tajine ve nane çayı yöresel ve tatmadan dönmeyin diyeceğimiz şeylerden. Zaten nane çayı için ayrıca bir yere gitmenize gerek yok. Tüm otellerin girişinde size nane çayı ikram edecekler.

Alkol bulunan cafe – restaurantlar ;
Cafe Arabe
Dar Anika
Le Salama
Le Tanjia Bizim bildiklerimiz bu kadar, ayrıca Carrefourlarda da satılıyor.Eğer gece hayatı için bir yer arıyorsanız şehrin modern yüzü olan Gueliz bölgesine gitmeyi tercih etmelisiniz 🙂

Öğle yemeği ya da dinlenmek için Cafe önerileri ;

Atay Cafe
NOMAD
Bazaar Cafe
Cafe Des Epices
Bir de ismini hatırlamıyorum çok popüler bir yer de değil ama Jemaa el Fna meydanında köşede bir cafe bulunuyor.Fiyatlar çok uygun Pizza 3,5 Euro ,dışarıda menüsünde yazıyor. Uygun fiyatlı bir yer ararsanız bakabilirsiniz.

Akşam Yemeği için ;

Le Salama (tajine çeşitleri 170-200 dirhem arası , kuskus 160-190 dirhem arası )
La Masion Arabe (Mutlaka rezervasyon yaptırın,akşam yemeği için yaptığımız tüm önerilerde yemek sırasında fas eğlenceleri ve müzikleri size eşlik ediyor )
Dar Cherifa

Çantanıza daima ama daima dikkat edin, kalabalık sokaklardan yürümeye çalışın, Biz yolda yürürken birisi çantama elini sokup çantamda cüzdan aramaya çalışırken onu yakaladım. Hiç bir şekilde kaçmadı bile pişkin ve yüzsüz yüzsüz arkamızdan yürümeye devam etti. Kalabalığa karışınca peşimizi bıraktı.

Çarşılara girince muhtemelen kendinizi kaybedeceksiniz. Her şeyi almak için can atıyordum ama bagaj kısıtlaması bazen çok can sıkıcı oluyor. Pazarlık yapmayı asla ihmal etmeyeceğiniz bir şehirdesiniz. Ben hasır bir çanta beğendim ve fiyatını sordum 300 dirhem dedi ertesi gün aynı çantanın fiyatını tekrar sordum bu sefer de 200 dirhem dediler. Aynı yer ve aynı kişi. Abarttığınızı düşünmeyin ve sıkı bir pazarlığa girin. Sadece alışverişte değil taksi kullanıyorsanız o konuda da pazarlık etmeden binmeyin. Zaten hiç biri taksimetre açmıyormuş diye duyduk.

Ve son olarak Musluk suyu içmeyin.

Riad önerileri ve Agafay çöl kampı deneyimimizi okumak için tıklayın.