Bu göz alıcı bölge aynı zamanda beyaz atlar diyarı olarak da biliniyor.Dünyada bir benzeri daha yok. Hepimizi kendine çeken muhteşem peri bacaları, rengarenk sıcak hava balonları değil mi zaten ?
Kapadokya’ya ne zaman gitmeli diye sorarsanız her zaman diye cevap verebiliriz. Kışı ayrı , yazı ayrı güzel bu bölgenin.Her daim burayı güzelleştiren şeylerden biriyse balonların var oluşu.
Kapadokya’da gezilecek bölgelerden kabaca bahsedersek ;
Göreme
Ürgüp
Uçhisar
Çavuşin
Avanos şeklinde olacak.
Tabi ben görülecek her şeyi size detaylıca anlatacağım 🙂

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi ‘nde baskılardan kaçan hristiyanların kullandığı bir çok kilise, ve ev var.Karanlık kilise, Tokalı Kilise, Yılanlı Kilise içerisinde gezilecek yerlerden.
Giriş ücreti 45 tl, Karanlık Kilise’ye giriş ücreti ekstra 15 tl.

Güvercinlik Vadisi

Bölgenin en meşhur vadilerinden biri kendisi.Vadi Uçhisar ve Göreme arasında yer alıyor. Trekking seviyorsanız bu rotayı değerlendirmek isteyebilirsiniz.Rivayete göre Güvercin gübresinin üzüm yetiştiriciliğinde çok faydası olduğu görüldüğünden , vadide üzüm yetiştiriciliği yapılmış bir zamanlar.

Uçhisar Kalesi

Bölgeye birde tepeden bakmak isterseniz sizi buraya alalım. Tüm coğrafyayı yukardan görmek çok keyifli doğrusu.
Bonus: Gün doğumunda balonları çok güzel gören noktalardan birisi Uçhisar kalesinin arka bölgesi.

Kocabağ Şarap Evi
Üzümlerin verimliliği sebebiyle şarapçılık da hayli gelişmiş.Uçhisarda bulunuyor.

O Ağacın Altı Cafe
Hani bu instagramda gördüğünüz nazar boncuklu ağaç var ya işte o ağaç burada bulunuyor. Pek bi esprisi yok doğrusu. Zaten artık o nazar boncuklu ağaçlardan neredeyse her yerde var olduğunu göreceksiniz.

Göreme Aşıklar Tepesi
Yine bölgenin silüetini güzel bir noktadan izleyebileceğiniz bir yer.

Paşabağı

Peribacalarının içine karışacağınız, bol bol da gelin ve damatla karşılaşacağınız bir yer. Düğün fotoğrafları için çok tercih ediliyor.Bu mantar şekilli peri bacaları var ya hani gidince nerede bunlar diye kendinize soracaksınız hah işte onlar Paşabağında bulunuyor.

Kızılçukur Vadisi

Gün doğumunu ya da gün batımını izlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi

Burası kayalardaki oymalarıyla meşhur. Hatta 1900lü yıllarda bile insanların yaşamını sürdürdüğü bir bölgeymiş. Bizi en çok etkileyen yerlerden birisi burası oldu. İçeride yanlış hatırlamıyorsam 15.yydan kalma bir camide bulunuyor.Giriş ücreti 15 Tl. Otoparkı var ama otoparkta ücretli.

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Bölgenin üstü ne kadar zenginse yer altı da bir o kadar zengin.Burası en meşhurlarından birisi. ( katlı yer altı şehrinin sadece 4 katı gezilebiliyor.Yerin altında inşaa edilmiş tamamen bir yaşam alanı düşünün. Klostrofobik insanlar için çok uygun bir yer olmayacaktır.Giriş ücreti 35 tl.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Burası Kaymaklıdan sonra ikinci büyük ve ünlü yeralt şehri. Zamanının en büyük akıl hastanesi burada bulunuyormuş.Buranında giriş ücreti 35 tl.

Love Valley ( Bağlıdere Vadisi)

Yolu biraz zorlu ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Görünce hayran kalacağınıza eminiz.

Avanos
Çömlekçiliğin en yaygın olduğu bölge. Buralara kadar gelmişiz çömlek yapmadan dönmeyeceğiz herhalde değil mi ?

Saç Müzesi
Buranın sahibi ile sevgili olan Fransız bir kadın ülkesine dönerken saçından bir tutam keserek duvara asıyor, dükkânı ziyarete gelen kişiler de bu saçı görünce saçlarından bırakmaya başlıyorlar .Gün geçtikçe ziyaretçiler saçlarından keserek buraya bırakmaya devam ediyorlar.Buranın sahibi senede 2 kez saçını bırakanlar arasında çekiliş yapıp kazananları bir hafta ücretsiz kapadokyada ağırlıyor. Gidince belki saçınızı bırakmak istersiniz 🙂
Burası ayrıca Guinnes Rekorlar kitabında dünyanın en garip müzeleri arasında 6. sırayı almış durumda.

Güray Müze
Seramik sanatını en güzel şekilde görebileceğiniz yerlerden.

Ürgüp Asmalı Konak

Bizim gitmediğimiz ama yazı da eksik kalmasın diye eklediğim bu yer. Meşhur asmalı konak dizisinin çekildiği konak. Zaten Ürgüp’e gitmişseniz kalabalığı takip ederek de burayı bulabilirsiniz. 🙂

Üç Güzeller

UNESCO koruması altında olan bu yer ayrıca hikayesiyle de meşhur.Efsaneye göre Kralın kızı bir çobana aşık oluyor. Kral tabi evlenmelerine izin vermiyor. Kız babasını dinlemeyip çobanla gidiyor. Daha sonra çocukları oluyor ve Çocuğu babasına gösterirse belki affeder ve sever düşüncesiyle Kralın yanına doğru gidiyorlar. Kral hiç yumuşamıyor ve üçününde öldürülmesini emrediyor. Bu sırada dua edip bir çıkış kapısı istiyorlar ve bu sırada üçü peri bacasına dönüşüyor. İsmi de burdan ve hikayeden geliyor buranın.

Kapadokya’da ne yapmalı ?

Atv turları mutlaka yapılması gereken aktivitelerden bizce. Bölgenin eğimli yapısıyla çok keyif alacağınızdan eminiz. Her zaman olduğu gibi burada da herşey için pazarlık yapmayı unutmayın.

At Turları
Atla gitmek istediğiniz vadiyi seçip 1 saatlik turlar yapıyorsunuz fiyatlar 100 tlden başlıyor ve daha yüksek yerler de var tabi ki . Yine pazarlık yapmayı ihmal etmeyin deriz.

Balon Turu

Kim istemez ki balon turu yapmak ? Ama ciddi anlamda bütçeleri zorlayan türden bu turun fiyatı. Biz 2 sene önce geldiğimizde 300 tl. idi.Şimdi çoğu yer Euro’ya çevirmiş fiyatları 300 Euro diyorlar. İnanamıyoruz. Yine pazarlık ve en uygun fiyatlı yer araştırmasını size bırakıyoruz. Eğer balon turunu katılacaksanız sizi sabah 4,5-5 gibi otelinizden alıp önce kahvaltı yapacağınız yere götürüyorlar ardından balona biniş ve uöuş süresi 1 saat oluyor. İnişten sonra şampanya ikramı ve otelleri geri bırakıyorlar.
Balon turu yaz ya da kış, yağmur ya da kar durumuna pek bakmıyor. Balonların havalanıp havalanmaması rüzgarın varlığına bağlı bir durum. Umarım şansılısınızdır ve rüzgarsız bir günde gidersiniz. Balonlara binemesekte o havalanışını izlemek hepimize çok heyecan veriyor biliyoruz. Balonları görebilmek için gün doğumunda uyanmayı unutmayın.

Çanak Çömlek yapımı

Genelde tüm çömlekçiler 10-15 tl arası fiyatlarla size çömlek yaptırıyor. İsterseniz yaptığınız çömleği ücretsiz alabiliyorsunuz. Tabi kurutmak biraz zor olabilir.

Galeria İkman veya Sultan Carpets De Kilimlerler fotoğraf çektirin 🙂
İkisindese fotoğraf çekmek için kişi başı 50 tl istiyorlar bilginiz olsun 🙂