Colmar hayallarimizi süsleyen, bizim için Hansel ve Gretel masalındaki kurabiyeden evlerin hayat bulmuş hali bir şehir.
Pegasus’un kış kampanyası yapmasıyla kişi başı 370 tl’ye gidiş dönüş biletler alınmıs otel rezervasyonu yapılmış hayaller kurulmaya başlanmıştı.
Colmar’a ulaşmak için Basel bir diğer adıyla EUROAİRPORT havalimanına uçmanız gerekiyor.Havalimanı 3 ülkenin kesişiminde bulunuyor denilebilir. 3 ülkeye çıkan farklı çıkış kapıları bulunuyor.

Biletler alındıysa başlıyoruz anlatmaya 🙂
Havalimanına indiğinizde pasaport kontrolünden çıkışta levhalar bulunuyor. Colmar’a gitmek için soldaki Fransa/Almanya çıkışını kullanmalısınız.
Çıkışta hemen kapının önünden kalkan Flixbus otobüsleriyle eğer saatleri uyarsa direk Colmar’a veya dilerseniz Almanya’nın Freiburg şehrine ulaşabilirsiniz siz gitmeden şuradaki linkten otobüs saatlerini kontrol edip size uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bize otobüs saatleri uygun değildi bu yüzden Havalimanı önünden kalkan Fransa sınırları içindeki Saint-Luis tren istasyonuna ulaşım sağlayan 11 numaralı belediye otobüsleri bulunuyor.Tren istasyonuna en fazla 10 dakikada varıyorsunuz bilet ücreti 2.5 €. Otobüs saatlerini aşağıdaki fotoğrafa bırakıyorum.


Tren istasyonuna vardığınızda bilet için makinalar bulunuyor ve bir de bilet gişesi var.

Makineler nakit kabul etmiyordu siz gittiğinizde değişmiş olursa diye yine kontrol etmek isteyebilirsiniz. Biz nakit ödeyeceğimiz için bilet gişesinden satın aldık. Her Avrupa şehrinde olduğu gibi burada da biletlerinizi makinelere okutmadan trene binmiyorsunuz tabii ki.

Bilet fiyatı Saint-Luis ‘den Colmar’a 13.60 Euro.

Siz eğer hazır Basel’e inmişim önce Basel’i gezip öyle Colmar’a gideyim derseniz Basel SBB tren istasyonundanda Colmar’a ulaşabilirsiniz. Ama ülke değiştirdiğiniz için mi bilmiyorum fiyat bence çok yükseliyor. Basel yazımda nasıl daha ucuza Basel’e gidebilirsiniz anlatacağım.

Colmar’a ilk ayak basış. Tren garından otelimiz 1.7 km uzaklıkta bulunuyordu.Noel zamanı Colmar’da otel fiyatları hayli yüksek. Biz gecelik 70 Euroya bulabildiğimiz temiz ama odaları çok küçük olan otelimize yerleşiyoruz.Otelin ismi merak edenler için Brit Hotel Primo Colmar Centre.

Otel 2 yıldızlı. Dilerseniz şuradaki linkten rezervasyon yaparak konaklamanız sonrasında 15 dolar ücret iadesi alabilirsiniz.
Gezilecek yerlere Noel Pazarlarına oldukça yakın konumdaydı.Zaten sadece uyumak için gayet yeterli.

Colmarda neredeyse her köşede ayrı bir noel pazarı bulunuyor.Bence bunları isim isim kaydetmeye hiç gerek yok çünkü Colmar yürüyerek gezilebilecek bir yer. Zaten kendinizi kaptırmış her sokağı göreyim diye yürürken hiç bir güzelliği ıskalamanız mümkün değil.Genelde Noel Pazarının güzelliği sokaklarda dolaşmak olsada kapalı noel pazarlarıda bulunuyor bir taneside Petit Venice bölgesinde.

Gelelim Noel Pazarlarında neler yenir neler içilir neyi meşhurdur buraların
Tarte Flambee:Bizim lahmacun hamuru inceliğinde açılmış bir hamur kremalı bir sos peynir soğan ve bacon(domuz pastırması) koyularak yapılıyor pizza görünümlü bir yiyecek işte dilerseniz etsiz seçenekleri de bulunuyor. Pek ilgimizi çektiğini söyleyemeyeceğim ama çok sevenleri var denemek lazım.

Munster Peyniri : Tarte Flambee’de de kullanılan oraların meşhur peyniri.

Bretzel:Bölgenin sürekli Almanya ve Fransa arasında el değiştirmesiyle yiyecek kültürüne iki ülkenin de katkısı olmuş.Bretzel kendine özgü düğüme benzer bir şekli olan ve genellikle tuzlu olan simitimsi bir yiyecek. 🙂

Şaraplar : 170 km uzunluğundaki Alsace Şarap Rotası’nda bulunan şehir ve kasabalar sayısız üzüm bağına ev sahipliği yapıyor.Bölgede 6 farklı çeşit beyaz şarap üretiliyor. Bunlar Muscat, Pinot Blanc, Tokay Pinot Gris, Gewurztraminer, Riesling ve Sylvaner. Bölgenin tek kırmızı şarabıysa Pinot Noir.

Sıcak şarap ve bitki çayları: Noel Pazarlarında adım başı bulabileceğiniz kokusu tüm bölgeyi sarmış ancak kokusu bizim hiç hoşumuza gitmedi 🙂 Bardakları ise götürmemeniz için depozitolu veriyorlar 1- 1,5 euro arası bir depozito ödüyorsunuz bardağı teslim ettiğinizde geri alıyorsunuz.

Alsace rotasında Noel döneminde gidiyorsanız etkinlikleri şu linkten takip edebilirisniz.

Bölgedeki diğer görülecek yerler Eguisheim, Riquewihr, Kayserberg, Ribeauville.

Bölgeleri araba kiralayarak rahatlıkla gezebilirsiniz ama eğer araba kiralamayacaksanız Eguisheim, Riquewihr, Rieauville ve Kayserberg’e otobüsle ulaşım mümkün.Aşağıya otobüs numaralarını bırakıyorum.

Eguisheim’e Tren garının hemen önündeki duraktan 440 numaralı otobüsle gidebilirsiniz.Aşağıya sizin için otobüs saatlerinin olduğu fotoğrafı bırakıyorum. Eğer 3-4 kişilik bi arkadaş grubuyla gittiyseniz taksiyi de tercih edebilirsiniz. Colmar’dan yaklaşık 5,5km 10-13 Euro arası bi fiyat tutacaktır.