Floransa’yı 1 günde gezince diğer günümüzü meşhur Cinque Terre’ye ayırdık.

Cinque Terre’ye ulaşmak için Floransa S.M.N istasyonundan La Spezia ‘ya gitmeniz gerekiyor. Bu yöndeki trenlerin fiyatı sabit, erken alsanızda fiyatlarda değişiklik olmuyor. Genellikle Regionale olan trenler gidiyor. Regionale nedir diye soruyorsanız Avrupada Ulaşım hakkında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. Hızlı trenlerde var fakat süre olarak çok farkettiğini söyleyemeyeceğim. Normal trenler 2 saat 30 dakikada gidiyor hızlı trenler 2 saat -2 saat 15 dakika arası. Normal trenlerin tek yön fiyatı 14 Euro Hızlı olanlar 17-19 Euro arası değişiyor bildiğim kadarıyla.

Cinque Terre İtalyan Rivierası’nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölümü, kelime anlamı ise beş toprak . Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Corniglia , Monterosso al Mare olmak üzere bu beş köyden oluşuyor.

La Spezia’ya ulaştıktan sonra köylere gitmek için yeniden bilet almanız gerekiyor.Eğer tek bir köye bilet alacaksanız tren bileti 4 Euro tek yön. Ama hepsini görmek istiyorum diyorsanız 1  günlük Cinque Terre Pass almanızı öneririm. Aynı gün içinde istediğiniz kadar, istediğiniz yönde gidiş dönüş yapabilir, yürüyüş yollarını ücretsiz kullanabilirsiniz. Üstelik Pass kartın üzerinde köylerde bulunan wi-Fi ağında geçerli kişiye özel kullanıcı adı ve parola bulunuyor.

La Spezia’ya ulaştığınız zaman istasyonun içindeki sağ köşede bulunan gişelerden Pass biletinizi 15 Euro ya satın alabilirsiniz.Gişeden de olsa biletinizi aldıktan sonra yeşil makinelere okutmayı unutmayın.

Biletlerin altındaki küçük delik yeşil makinelere okuttuğmuz zaman açılıyor.

Riomaggiore

İlk durağımızdı inince sağdaki tünelden köye doğru ilerliyoruz. Tünelin bitiminde sol taraftan çıkarsanız köyün içine, sağdaki diğer tünelden devam ederseniz aşağıda göreceğiniz fotoğraftaki muhteşem manzaralı alana ulaşıyorsunuz. Bizce aşağıdaki kayalıkların üzerine oturup bir süre manzarayı izleyin, huzurla dolun. 🙂

Manarola

Ahh güzel Manarola.. İyi ki gelmişiz buralara..Siz de mutlaka gelip görmelisiniz.Trenden indikten sonra kalabalığı takip edip önce şehir merkezinden geçiyoruz sonra karşımıza çıkan yürüyüş yolundan devam edip Manarola’nın mükemmel manzarasına bakarken buluyoruz kendimizi.

Bu yürüyüş yolunun üzerinde size kesinlikle ve kesinlikle önereceğim yer NESSUN DORMA CİNQUETERRE .Burada oturup soluklanın biraz. Sadece aperatif yiyecekler var. Biz alkol kullanmıyoruz ama Aperolspritz’ini çok tavsiye ediyorlar denemek size kalmış. Bruschettalarını denemelisiniz. Sabah erken gelmişseniz bilginiz olsun burası öğlen 12 de açılıyor.

Vernazza

Monterosso al Mare Bu 5 köy içinde tek plajı olan. Yani eğer yaz mevsiminde gittiyseniz yanınıza havlu,mayo almanızda fayda var.Oraya kadar gittikten sonra denize girmeden dönmeyin derim.