Sakız Adası Adını bu bölge de yetişen sakız ağaçlarından almıştır. Bundan dolayı her şeyin içine az da olsa sakız koymuşlar. Ayrıca Yunanistan’ın 5. Büyük adasıdır, Sakız adası içinde 66 köyü barındırır. Adada yaşayanlar geçimini denizcilik, tarım, turizm ve balıkçılıkla sağlarlar.  Mitoloji meraklıları için aynı zamanda Chios 12 iyon kentlerinden birisidir. Chios adının kullanımı yunanlılarca yaygındır. Ada yazın da kışında turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Burası tavernalarıyla, dar sokaklarıyla,balıkçılarıyla ve masmavi deniziyle keşfedilmemiş koylarıyla  ün salmıştır. 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman adayı feth etmesiyle adada Osmanlı mimarilerini görmek mümkündür. Türkiye’ye de yakın olan adalardandır. Ulaşımı da kolaydır. O zaman gelin hadi keşfedelim!

SAKIZ ADASINA NASIL GİDİLİR?

     Önceliklehttps://www.turyolonline.com/sakiz-adasi-chios-island-feribot-bilet-ucretleri sitesinden feribot biletlerinizi alabilirsiniz. Yetişkinler için gidiş dönüş 25 Euro’dur. Çocuklar için 15 Euro’dur. Yurtdışı çıkış harcı da 50 TL dir. Yurtdışı çıkış harcınızı limanda almanız size zorluk yaşatacaktır.  Biz Bu durumu da online olarak ödedik. Eğer İş bankası kullanıyorsanız mobilden yurtdışı çıkış harcını ödeyebilirsiniz. Ödediğinizi çıktı olarak alırsanız pasaport memuru sorun çıkarmayacaktır. Çeşme ile Sakız Adası arası Feribotla yaklaşık 35 dakika sürmektedir. En önemli ayrıntılardan birisi hattınız yurt dışına açık değilse mobil internetinizi kullanmayın ve aramalarınıza cevap vermeyin. Sakız adasını Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Telefonunuz otomatik olarak geriye alacaktır. Sakız adası Avrupa birliğine üye olduğu için sadece Euro geçerlidir ve Siesta kültürü vardır.

Siesta: saat 14:00 dan sonra çarşı, müze,gibi yerlerin kapanması anlamına gelir.

Bu nedenle ilk yapmanız gereken gezecek yerleri belirlemek olmalıdır.

Adada Nereler gezilmeli?

Chios Denizcilik Müzesi

Adanın Deniz ticareti gelişmiş olduğu için denizcileri de dünyaca ünlüdür.Bu müzede Muhteşem yelkenli tablolarını gemi maketlerini denizcilik geleneğini göreceksiniz müze görevlisiyle müzenin tarihi hakkında  bilgi alıp onunla sohbet edebilirsiniz. İngilizceyi gayet anlıyorlar ve konuşuyorlar.Size denizcilik müzesi tanıtım broşürü ve dergisi de veriyor arzu ederseniz alırsınız.içeride rahatça bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Biz Öğrenci olduğumuz  için müze girişine 2 Euro ödedik. Giriş Yetişkinler için ise 3 Eurodur.Pazar hariç her gün açıktır.

Chios Arkeoloji Müzesi

Sakız adasının en önemli müzelerinden biridir.Tüm mitoloji severler kesinlikle gitmelidir. 12 iyon kentlerini  ve Chiosla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.Çeşme Ildırı’da ki eserlerin adaya getirilmesiyle  Erythrai Krallığı dönemine Neolitik çağdan ait çanak çömlek,mitolojik tanri ve tanrıçaların heykellerini görmeniz mümkündür. Sadece flaşsız fotoğraf çekmek serbesttir.Detaylı gezmek isterseniz en az 1 saatinizi ayırmalısınız. Müze girişi öğrenci için  de İçin de   3 Euro’dur.

Bizans Müzesi

Bizans müzesi 19.yy’a ait önceden bir Osmanlı Camisiymiş,sonradan müzeye çevrilmiş. Gördüğümüzde dikkatimizi çeken bir yapıydı.Adada yaşamış kişilerin  müslüman,yahudi,ortodoks inancına ait mezar taşlarını görüyoruz.Muhteşem işçilikle çıkmış tabloları inceleyince adeta büyüleniyorsunuz. Farklı inançlara sahip kişilerin aynı adada huzur içinde yaşamasıyla birlikte Osmanlı hoşgörüsünü görüyorsunuz.Müze girişi 2 Euro’dur.

Sakız Adasında Ne yenir?

Sakız Reçeli,Sakızlı kahve,Sakızlı Dondurma,Sakızlı Gofret,Yemeden dönmeyecekleriniz arasındadır.Sakızın özünü de almanızı tavsiye ederim.  Yunan adasının taverna kültürüne ayak uydurmak isterseniz kalamar ve ahtapotta da deneyebilirsiniz.

 Keyifli Gezmeleriniz  Olsun.

NURGÜL  AKGÜNEŞ

170904054