Türkiye aklınıza gelebilecek birçok turistik aktiviteye ev sahipliği yapan dünyanın en çok turist çeken ülkelerin başında geliyor.Geçmişten gelen birikimi coğrafi koşulları,devletin imkanları,toplumun inovasyonu ve kalite anlayışı buna eklendiğinde şahane şeyler ortaya çıkıyor.
Bilindiği üzere ülkemiz 4 mevsimin yaşandığı nadir ülkelerden birisi ve yaz ve kış sporlarını(aktivite)aynı anda sadece km uzaklıkta aynı gün içinde gerçekleştirebileceğiz yerlere sahip Karadenizden tutunda Güney Doğu Anadolu’ya Akdeniz den İç Anadolu’ya Ege den Marmara’ya binlerce yıllık tarihe sahip.
Dünyayı olduğu gibi Anadolu topraklarını da hem sizin için hemde bizim için karış karış tekrar gezmeye ve bir gezgin gözüyle bakmaya ve yararlı bilgiler verip çevremize katkı vermeye karar verdik.
Öncelikte Marmara bölgesinden başlayıp Bursa ilimiz ile yeme-içme-gezme adına Bursa gezi rehberli oluşturmaya karar verdik.İyi okumalar ☺
BURSA Gezilmesi gereken yerler;
 
🔹TİRİLYE
⚪️Bursa’nın yanı sıra İstanbul’dan bir kaç saatte gelebileceğiz eski Rum köylerinden birisi.Denize kıyısı olan bu şirin yerde bir çok tarihi eseri bünyesinde barındırıyor.Balıkçı restoranları ile kendisine hayran bırakan bu yeri 3 saatte gezebilir,denizin,doğanın keyfini çıkartıp samimi halkı ile kaynaşabilirsiniz.Çeşit çeşit zeytinleri ve zeytinyağı ürünlerini deneyimleyebilirsiniz.
Detaylı Trilye yazısı için linke tıkk.
 
🔹GÖLYAZI
⚪️Bir çok yazılı ve görsel basında yer alan bu yer benim en çok ilgimi çeken yerdi doğrusu.Fakat bu güzel adanın bu şekilde bakımsız olması ve yıllardır neredeyse hiç bir şey yapılmaması çok üzücü doğrusu.Şehirden uzak doğası ile zeytinlikleri ile gölü ve göldeki balık çeşitliliği ile kendisine hayran bırakması gereken bu yer umarım hak ettiği değere kavuşur.
Bakımdan kastımız elbetteki cafeler, restoranlar açılsın değil. Doğası asla bozulmadan kirliliğinden arındırılıp, fazla yıkık dökük olan yerlerin restore edilmesi tabii ki de .Hafta sonları aşırı kalabalık grupların gelmesinden dolayı son 2 yıldır köye araçlarla girişler yasaklandı ve 2 km civarı biryere belediye otopark yaptı buraya arabaları park edip belediyenin sağladığı servis imkanlarından faydalanarak 3-5 dk içinde kendinizi Gölyazıda bulabilirsiniz.Sizi eski Osmanlı evleri ve şimdiki yapıların ortak karışımı evler karşılayacak.
İlk göreceğiniz yer Ağlayan Çınar olacak rivayetlere göre buranın bir hikayesi vardır ;
 
Efsaneye göre; Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı yıllarda, Gölyazı’da, Türk oğlu Mehmet ile Rum kızı Eleni birbirlerini deli gibi sevmektedir. Kurtuluş Savaşı’nın ardından Yunanistan ve Türkiye arasında kabul edilen mübadele  anlaşması sebebiyle ayrılmak zorundadırlar. Rum aileler hazırlıklarını yapar ve yavaş yavaş köyü terk etmeğe başlar.Rumların köyden gittiğini gören Mehmet, kalabalığın içinde sevgilisi Eleni’yi aramaya başlar. Bu sırada, Eleni’nin büyük ağabeyi Yorgi, Mehmet’in yolunu kesip artık düşman olduklarını ve sevdasından vazgeçmesi gerektiğini söyler. Aralarında çıkan tartışmada Yorgi hançerini çekerek Mehmet’e saplar. Aldığı yarayla acılar içerisinde kıvranan Mehmet, son bir gayretle Eleni’yle gizli gizli buluştuğu ulu çınarın oyuğuna kadar gelir. Konvoy ilerlerken olayı öğrenen Eleni, doğruca sevdiğine koşar.Ancak, çınarın oyuğuna geldiğinde biricik sevdiğini kanlar içerisinde yatarken bulur. Sevdiğinin başını kollarına alır, hıçkırıklar içinde son kez gözlerine bakarak  “Merak etme bi’tanem, az sonra kavuşacağız ve sonsuza dek bu çınarın oyuğu olacak yuvamız. Bu çınar var oldukça sonsuza dek yaşayacak sevdamız…”der. Belinden çözdüğü kuşağının bir ucunu çınarın dalına diğer ucunu da boynuna geçirerek orada canına kıyar. Efsane odur ki; ulu çınar bu olayın ardından, kovuğunun içinde kanlı gözyaşları dökmeye başlar.
 
 
Daha sonra köprüden geçip asıl o yukarından çekilen görüntüde olduğu gibi adaya ulaşıp küçük şirin köy kahvelerine ulaşabilir ve göl manzarası eşliğinde çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Köy ve çevresi yürüyerek 20-25 dakikada bitebilecek bir yer.Ocak-Şubat-Mart aylarında kar sularının erimesi ile yükselen göl suları kıyıda gezilecek yerleri esir aldığından maalesef yürüyememe ihtimaliniz fazla ve köy içinden geçerek turunuzu tamamlayacaksınız . Kendi fikrimi belirtmem gerekirse dediğimiz gibi umarız göl çevresi doğal olarak yükseltilip yürüyüşe açılır ise ve ekosistem korunur ise muazzam bir görüntü oluşur.Fakat son zamanlarda doğaya yapılan kıyımlardan dolayı nasıl yapılır bilemiyoruz ancak şimdiki görüntüsünden çok daha iyi olacağımın  düşünmeden de edemiyoruz.Tarihi binaları Sübyan mektebi,cafe ve restoranlarında balık yiyebilirsiniz.
Hem belediye eliyle hemde köylüler tarafından gerçekleştirilen gölde Sandal turuna katılabilir ve adayı birde bu gözden izleyebilirsiniz.
Turlar belediye tarafından 7.5 tl köylüler tarafından 25-30 tl tutarında bir ücretle yapılıyor.
 
🔹CUMALIKIZIK
⚪️Osmanlı dönemi köy mimarisini gözler önüne seren bir köy.Köyün adı Cuma günü namaz kılmak için toplanılan yer anlamına geliyormuş,köy sakinlerinden bol bol hikayesini dinlemiş olduk 😊 Şehir merkezinden 10 dakika uzaklıkta yeşilin içinde bir yer.Arnavut kaldırımları bütün köyün sokaklarını kaplamış,sizi tarihe götürüp getiriyor.Arnavut kaldırımlarının birçok kişide olduğu kadar bizde de özel bir yeri var.Köy turistlere adapte olmaya çalışıyor.Dizi ve filmlere ev sahipliği yapıyor.Dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da turistik yer olmasından ötürü gezecekseniz eğer sabah erken saatte ve hafta içi gelmeye dikkat edin bu size daha huzurlu ve daha ferah gezme fırsatı verecek.Dürüst olmak gerekirse etraf kahvaltıcı dolu olmasına rağmen hiç birinde köye yakışır güzellikte bir kahvaltı olduğunu düşünmüyoruz, kahvaltı işini başka bir yere bırakmanızı tavsiye ederiz. Kültür mirası kapsamına alınan yerler arasında başlıcaları şunlar;
▫️
▫️
🔹İZNİK ASKANİA
⚪️Bursa şehir merkezi dışında gezilecek yerlerin bizce başında geliyor.Merkeze 50 km civarında yer alıyor.İznik gölünün yanında yer alan doğa içinde,ağaçları,çeşitli hayvanları içinde barındıran konaklama seçenekleride olan çok güzel bir yer.Karavan,bungalov ve çadır  gibi konaklama için bir çok seçeneği var ve 1-2 gün kafa dinlemek için birebir diyebiliriz.
E buralara kadar gelmişken İznik’i görmeden dönmeyin tabii..
 
🔹ALAÇAM MASKLAVİ
 
⚪️Mavilikle yeşilliğin buluştuğu yer desek yanlış olmaz doğrusu.Bursa merkeze 40 km civarı olan bu yer Bursa’nın o yeşil Bursa efsanesine tanıklık etmenizi sağlayacak.Böğürtlen bahçeleri zeytin şeftali kestane ve envai çeşit meyve ve bitkiye giderken tanıklık edeceksiniz.Çay ve kahvaltı sevenler buraya tam manası ile bayılacak.! Bir yeşil birde mavi benim için huzur kaynağı e yanında birde kahvaltı varsa beni burada bırakabilirsiniz.
 
TABİAT BİNİCİLİK KULÜBÜ
Türkiye Binicilik Federasyonuna bağlı bir yer burası. Üyelik sistemi de bulunuyor günlük giriş şansı da. Her yaştan insanın binebileceği çokça at bulunuyor. Bursa’da gördüğümüz en güzel, bakımlı atlar buradaydı.
Ayrıca illa ata binmek zorunda da değilsiniz.İçeride Bir cafe-restoran bulunuyor.
İsterseniz kahvaltı, isterseniz çay kahve ya da bir hamburger yiyebilirsiniz..
Yurt dışındaki balon otelleri andıran açık alandaki masalarda fotoğraf çekebilir, binmeseniz bile atları doya doya sevebilirsiniz. 🙂
 
PAYİDAR ÇİFTLİĞİ
 
Mudanya yolunda bulunan Payidar çiftliği yine şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için güzel bir seçenek olabilir.Kümesten henüz sıcak olan yumurtaları toplayabilirsiniz. Atlar, keçiler.sıpa, ördekler, tavuklar, köpekler.. Adını hakediyor cidden 🙂 
Artık hepimiz bu şehir hayatından bıkmış olucaz ki her fırsatta doğaya kaçalım, yeşil içinde huzurlu bir gün geçirelim peşindeyiz.Burası isteklerinizi karşılayacaktır.
Ayrıca kahvaltı dışında kendi etinizi alıp gidebiliyorsunuz. Orada sadece mangal kömürü için ve servis için cüzi bir miktar ödeyerek tadını çıkarabilirsiniz.
 
 
NİLÜFER ATLI SPOR KLÜBÜ
Henüz yeni açılmış, daha gelişmesi gereken bir yer. Ama yine de keyifli. Dediğimiz gibi şehir hayatından kaçmanın yolları bu tarz yerlere çıkıyor. Artık çocuklarımız doğa görsün, koşturup oynasın , hayvan sevsin isteyip böyle yerlere gitmeyi tercih ediyor bir çoğumuz.
 
 
ZENNUP 1844
 
Bursa’da akşam yemeği için tek geçeceğimiz yer. Evet standartların dışında, evet size pideli köfte ve iskender tavsiyesinde bulunmadık ama onları zaten yersiniz, bir de burayı deneyin.Osmanlı mutfağını iliklerinize kadar hissedeceğiniz yer tam da burası.
Ömür Akkor’un reçetesinden anadolunun dört bir yanından gelen mahsüllerle yapılan yemeklerin tadı damağınızda kalacak garanti veriyoruz.
Bizce Şef masayı donatsın diyin, gözünüz de mideniz de doysun. 🙂
 
KİTAP EVİ OTEL
 
Kitap evi Otel şehir merkezinde, Saltanat Kapı yanında uzanan şehir surlarının en büyük burcunun üzerindedir. Kurtuluş savaşı yıllarında Nuri bey ve ailesine ait olan konak ailenin genişlemesi ve modern yaşama
geçmeleri ile kimsesiz kalıyor. Geçirdiği yangın ve yağmalara rağmen ayakta kalabilmesi, bugünkü sahibi Dilek Çelebi tarafından kitapçı yapılmak amacı ile satın alınması ile oluyor. Mimar Melda Hanoğlu ile birlikte ev sahibesi tarafından ayağa kaldırılan bina şehirde 10 yıl boyunca bir kültür merkezi olarak

kullanılarak kimlik kazanıyor. Nihayet 2009 yılında şehrin ve mekanın gereksinmeleri doğrultusunda tarihi konak yoluna Kitap evi Otel ve Restaurant olarak devam etmekte.(Bilgiler kendi sitesinden alıntı )

Tarihi dışında atmosferi bambaşka güzel, şehir dışından gelenler konaklama için tercih edebilir, özel günlerinizde akşam yemeği yiyebilir ya da şöyle bir uğrayıp bir kahve içerek o atmosferi yaşayabilirsiniz.

KALECİK RESTAURANT

Burası da yine Tophaneye yakın, pek fazla kimsenin bilmediği, ama içerisi bence çok hoş olan mekanlardan biri. Sadece öğle ve akşam yemeği servisleri bulunuyor. Bir şeyler içmek için misafir kabul etmiyorlar maalesef.

 
 
 
🔹SAİTABAT ŞELALESİ
⚪️
BURSA ŞEHİR MERKEZİNDEKİ YERLER
 
🔹Tophane(Saat Kulesi-Osmanlı Pah.Türbeleri Orhangazi-Osmangazi)
⚪️Osmangazi’nin , Orhangazi’nin aynı zamanda şehzadelerin ve eşlerin mezarlarını içinde barındıran türbelerin olduğu bir yer.Parkın içinde Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Saat Kulesi ve Osmanlı döneminde kullanılan savaş topları yer alıyor. Bursayı ayaklarınızın altına seren bir manzarası var . Bahçesindeki cafelerde çayınızı yudumlayıp şehri izleyebilirsiniz.
 
🔹Kozahanı
⚪️Ulucaminin hemen yanıbaşında şehrin merkezinde olan 3.Beyazıt tarafından yaptırılan bu tarihi Han oda oda sıralanmış dükkanları ile eski mimarisi ile misafirlerini ağırlıyor.İçerisinde geniş bir avlusu olmakla birlikte üst katında ipek şal eşarp kıyafet,elbise vb eşyalar bulabilesiniz.Alt avlusundaki cafelerde oturabilirsiniz.Not olarak Hacı Şerif’te Dondurmalı İrmik helvası yemeden buradan ayrılmayın deriz .
 
🔹Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
⚪️Geçmişten günümüze motorlu ve motorsuz araçların ve bakımında kullanılan ekipmanların olduğu ve içerisinde yüzlerce yıllık ağaçların varlığının korunduğu bir müze.At arabalarından,faytona tekerleklere kadar geniş bir tarihi hafızayı içinde barındırıyor. Murat serisi,Kartal serisi ve Tofaş’ın geçmişten günümüze kadar yaptığı modelleride kendisine yer bulmuş.Giriş ücretsiz 🥰
 
🔹Ulucami-Yeşilcami
⚪️
 
🔹Bursa Hayvanatbahçesi-Botanik Park
⚪️Hafta sonları kalabalık olmasından dolayı bizim ilk tercihimiz hafta içi olmuştu.Şehir merkezinde olan ve hayvan çeşitliliği fazla olan bu yer zaman geçirmeniz açısından eşiniz ve çocuğunuzla güzel olacaktır.Karşı karşıya olması ve Bursa’nın en geniş yeşil alanlarından birisi olan botanik park kafanızı dinlemek için bire bir.Çiçekler ağaçlar çimenler,Japon ve Fransız bahçeleri gibi bir çok göze hitap eden yerler var.Kahvaltılık alıp birde örtünüzü alıp gitmenizi bir gölgelik bulup oturmanızı ve doğanın keyfini çıkarmanızı öneririz.Bisikletli mobiletlerle keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 
🔹EmirSultan Camii ve Külliyesi
⚪️
🔹Uludağ Teleferik 🚡
⚪️Bursa deyince akla ilk gelen şey tabiki kışın vazgeçilmesi olan Uludağ.Kimlik ile gitmeniz gerektiğini önceden belirtmeliyiz çünkü yabancı uyruklu muamelesi yapılıyor ve yüksek ücret alınıyor aman bunu unutmayın.Kişi başı 48 TL  Gidiş-Dönüş fiyatı var turistlereyse 2 katı bir fiyat uygulanıyor.Tavsiye ettiğimiz aylar bizim Şubat sonu Mart başı o zaman daha iyi olduğunu düşünüyoruz iklim olarak.Ancak kalacaksanız sorun yok.Konaklama anlamında sıkıntı yaşamayacaksınız yeterince otel mevcut.Sezonunda gittiğinizde aşırı pahalı olduğunu unutmayın.
Bu arada Konaklama için önerimiz Sarıalan Orman Köşkleri, eğer konaklamasanız bile önünde fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz , dolaşmayı unutmayın 🙂
 
🔹Uludağ Kebapçısı
⚪️
🔹 Bursa Saltanat Kapısı
⚪️
🔹Balibey Hanı
 
 
DİĞER BAŞLICA GEZİLİP GÖRÜLECEK YERLER
 
 • Yıldırım Cami ve Külliyesi
 • Hüdavendigar Camii ve Külliyesi
 • Kültürpark
 • Hüsnü Züber Evi
 • Gökdere Medresesi
 • Seyyid Usul Kültür Merkezi
 • Karabaş-ı Veli Dergahı
 • Çakırağa Hamamı
 • Çekirge Hamamı
 • Ördekli Hamamı Kültür Merkezi
 • Atatürk Kent Ormanı
 • İnebey Yazma Eser Kütüphanesi
 • Atatürk Evi
 • Kültürpark
 • Cumhuriyet Caddesi
 • Geruş Sinagogu
 • Zafer Plaza
 • Fransız Kilisesi
 • Oylat Kaplıcaları
 • Üftade Cami
 • Yüzen Taşlar Heykeli
 • Oylat Mağarası
 • Oylat Şelalesi