Basel bizim yarım gün ayırmayı planladığımız bir şehirdi.Fakat Strazburg’da yaşadığımız terör saldırısı sonrası Brüksel’e gideceğimiz otobüs biletlerimiz iptal oldu bizde Basel’de kalmaya karar verdik.Bize Strazburg’da evini açan güzel insanların tavsiyesiyle Basel’de değilde Basel’e 10 dakika mesafede Fransa sınırları içinde Saint-Louis’de konakladık. İsviçre çok pahalı bir ülke, para birimi İsviçre Frangı.

Siz de Basel’de gezmeyi planlıyorsanız Saint-Louis’de konaklayabilirsiniz. Zaten Basel Havalimanından Alsace rotası planlıyorsanız Saint Louis Tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor.Tren istasyonunun hemen yakınında bir kaç tane otel bulabilirsiniz. Basel’e hem tren hem de otobüs kalkıyor buradan. Otobüs bileti 2.70 Euro tren bileti 4.5 Euroydu. Merak edenler için konakladığımız otelin adı Hotel Berlioz Basel Airport’tu üç yıldızlı bir otel burası. Biz bura için rezervasyon yaptırmamıştık yaşadığımız olay sonucu ani gelişen bir durumdu gittiğimizde bulduk ve biraz pazarlıkla geceliği 80 Euro’ya konakladık. Yinede çok pahalı olduğunun farkındayız. Eminim erken rezervasyonda bu kadar yüksek değildir fiyatlar.

kaldığımız otel odası

Basel’e gelince dilerseniz Basel merkezde konaklayın hiç zorlanmayacağınız bir tramvay ağı mevcut. Biz hayatımızda bu kadar aralıksız hareket eden tramvayları başka şehirde görmedik.
Gezilecek yerler ;
Marktplatz

Basel’in ana meydanı burası.Bu meydanda en dikkat çekici şey kırmızı renkli hükümet binası.Meydanda her daim pazar bulunuyor e tabi Noel zamanı apayrı güzel. Çevrede güzel dekorasyonlu bolca cafe de bulunuyor.
Spalentor;
Burası Basel’in kapısı olarak biliniyor ve şehirdeki en eski yapılardan birisi.Fransa’ye geçirilecek mallar 15. yüzyılda bu kapıdan geçirilirmiş. Zaten kapının arka tarafında kalan bölümden ilerleyerek Fransa’ya ulaşabilirsiniz.
Basel Katedrali;

İlk başta Katolik kilisesi olan bu yer daha sonradan siyasi ve dini değişimler sebebiyle Protestan Klisesine çevrilmiş.Erasmus’un mezarı da burada bulunuyormuş.
Basel Old Town (eski şehir merkezi);
Şehirde yürüyerek gezilmesi gereken yerlerden. Avrupanın günümüze uzanan en eski yerleşimlerinden burası.
Mittlere Brükce;

Şehrin ortasından geçen Rein Nehri üzerini kurulmuş bu köprü.1200lü yıllarda inşaa edilmiş.

Gelelim Basel’de ne yemeli sorusuna
Malakoff : Kızarmış peynir topları, hemen hemen her yerde bulabilirsiniz bunu.

Rösti : Bir nevi bizim patates mücverine benzer bi yiyecek. İsviçre’de yenilmesi gereken yöresel tatlardan.


Emmental Peyniri: İsviçrenin meşhur peynirlerinden.

Fondü: İsviçre deyince ilk akla gelen kendisi sanırım. Hayır hayır bizim çikolatalı fondülerden değil kesinlikle. Eritimiş peynirin içerisine ekmek batırılarak tüketiliyor. Bence peynirler çok ağır. 🙂 Ben zaten yeme içme konusunda biraz problemli bir insanım o yüzden çoğu ülkenin tatlıları hariç yemeklerini pek beğenmiyorum siz bana bakmayıp deneyin mutlaka 🙂

Veee en sevdiğimm İsviçre Çikolatası : Yemeden ve almadan dönmeyin 🙂

Biz yöresel olmasada görünüşüne aldanıp kendimizi Dunkin Donuts’a attık.Bence çok lezzetliydi ama tabi ki pahalı tanesi 3.40 İsviçre Frangı.

Hasenburg : Röstisi lezzetliydi.
Löwenzorn : Fondü ve röstiyi burada yiyebilirsiniz.
Brasserie les trois rois : Çok şık, nehir manzaralı.
Çikolata için en ünlü yerler; Cafe Confiserie ve Merkur Chocolatiers & Shops.
Şehri yürüyerek gezmelisiniz karşınıza çok güzel sokaklar, cafeler çıkacaktır.

Unutmadan Basel’de çoğu sokakta ücretsiz Wi-fi bulunuyor. Ve bu şehir çok ama çok pahalı.