Bangkok Tayland’ın başkenti.Para birimi Thai bahtı ve Mart 2019 itibariyle 1 dolar 31 Thai Bahtı. Konuşulan dil Tayca ama ingilizce biliyorlar bilmeseler de yardımcı olmaya çalışıyorlar.Bu konuda bi sıkıntı yaşamadık.
Halkın çoğunluğu Budist ve şehrin görülecek çoğu yerini de budist tapınakları oluşturuyor.
Bu ülke hala Krallıkla yönetiliyor ve krallarını çok seviyorlar, her yerde dev posterlerini görebilirsiniz.

Öncelikle buralara gelmek için en uygun mevsimden bahsedelim. Burası Yılın 12 ayı sıcak bir ülke. Fakat yağışlı sezon ve yüksek sezon olarak ikiye ayrılıyor. Kasım-Nisan arası yüksek sezon, Mayıs-Ekim arası yağışlı sezon. Ne zaman gelirseniz gelin yağmurun sağı solu belli olmuyor bazen delicesine yağmur yağsa bile 5 dakika sonra durabiliyor.
Mevsimsel sorunları çokta kafaya takmadan buralara kadar gelmişken tadını çıkarmak lazım. Biz Şubatta geldik ve hava hep çok güzeldi, hiç yağmur yağmadı.


Öncelikle havalimanından otelinize ulaşım yollarından bahsedeyim. Türkiye’den geldiyseniz Suvarnabhumi Havalimanına ineceksiniz demektir.Havalimanından hızlı tren sistemiyle metroya aktarma yapabilirsiniz gideceğiniz durağa görede nerede inmeniz gerekiyorsa ona göre aktarma yapmalısınız. Havalimanı- Skytrain ulaşımı 45 baht, sonra metro hattı kullanacağınız yere göre değişiyor yanılmıyorsam 70 bahttı fiyatı.


Biz gece indiğimiz için yorgunluktan gidişte Grab taksi dönüşte metro+tren kullandık. Sonra farkettik ki taksiye binmesekte olurmuş. Hep üşengeçlikten..
Bu arada Havalimanında iner inmez sıra sıra dizilmiş sim kart satan deskler göreceksiniz. Biz kendimize uygun bi sim kart alıp hemen Grab uygulamasını indirdik ve taksimizi çağırdık. Otelimize yaklaşık 450 bahta ulaştık.

Eğer Suvarnabhumi Havalimanından Don Mueang Havalimanına gitmeniz gerekirse 3 Numaralı çıkışta ücretsiz Shuttle servisler bulunuyor. Tek yapmanız gereken önümüzdeki 24 saat içinde Don Mueang’dan kalkacak olan uçak biletinizi göstermek.

Biz Bangkokta Oriental Heritage Residance’da kaldık.Ve herkese tavsiye ediyoruz. Aşırı memnun kaldık. Çalışanlar çok çok çok tatlı ilgili ve güler yüzlü. Kahvaltı dahil değildi ama kahvaltı için indirim kuponu ve dilediğimiz bi kokteyl için kişi başı 100 bahtlık kupon verdiler. Ayrıca nehire çok yakın ve tapınaklara gitmek için bize çok kolaylık sağladı bu yakınlık.


Şehir içi ulaşımda metro hattını- SKYTrain’i ve vapur sistemlerini kullanmanızı öneririz. Bu trafikte taksi bile konforlu görünse de zaman kaybı olacaktır.

Gezilecek Yerler;

Grand Palace ( Büyük Saray )

Bangkok’ta gezilecek yerlerin en başında burası yer alıyor. Yapımına 1782 yılında başlanmış ve 1925 yılına kadar kraliyet ailesi burayı yönetim merkezi ve yaşam alanı olarak kullanmış.Sarayın iç içe geçmiş 3 avlusu bulunuyor.
Günümüzde hala bazı törenler için kullanılıyor. Tayland da bütün tapınaklar için giyim kuşam hassas nokta.Tapınakları gezeceğiniz günlerde diz altı şort, etek , elbise ve omuzları örtecek bir tshirt giymeniz faydalı olacaktır. Zira tapınak önlerinde kıyafet kiralanıyor olsada leş gibi olduklarını tahmin etmeniz zor olmasa gerek 🙂
Giriş ücreti:500 baht – Buraya Gezilecek yerler bittikten sonra aşağıda anlatıyor olacağımız nehir hattıyla ulaşabilirsiniz.

Wat Pho

içerisindeki dev yatan Budha heykeli sebebiyle görülmesi gereken yerlerin başında yerini almış.Bu heykel 46 metre uzunluğa ve 15 metre yüksekliğe sahip. Bu tapınak 16. yüzyılda yapılmış ve buranın ilk üniversite olduğu kabul ediliyor.Burası Thai masajının doğduğu yer olarak biliniyor ve halen thai masajı yapılıyor. Normal masaj salonlarından biraz daha yüksek ücretle.
Yatan budhanın yanına girmenin ücreti:100 baht, yanına girerkense ayakkabıları çıkarmak gerekiyor.Heykelin önünde 108 adet kase bulunuyor ve bu kaselere para atmanın şans getirdiğine inanılıyor. Grand Palace’a çok yakın olduğu için ikisini aynı gün içinde gezebilirsiniz.

Wat Arun

Şafak Tapınağı olarak bilinen bu tapınak en görkemlilerden birisi.Farklı dönemlerde yenileme çalışmaları da yapılmış.Buraya Wat Pho ya da Grand Palace’dan çıktıktan sonra nehrin karşısına 8 baht karşılığı geçen teknelerle ulaşabilirsiniz.
Hemen yanında bulunan Prathom Thawitha Pisek School’da görülmesi gereken yerlerden.


Bangkok gerçekten de tapınaklar şehri ! Adım başı bir tapınak görmeniz çok olası.

The Golden Budha 

China Town’da yer alan Triamit tapınağının içindeki altın budha heykeli dünyanın en büyük altın budha heykeli olarak biliniyor.Bu altının ağırlığı 5,5 ton ! Çalınmaması için alçıyla kaplanmış bu eser şu an bulunduğu yere taşınırken düşürülerek alçının kırılmasıyla içinde altın olduğu fark edilip, alçısı tamamen kaldırılıp bugünkü hali gözler önüne seriliyor.

Jim Thompson House

2. dünya savaşı zamanında Bangkok’a asker olarak gelen Thompson burayı çok sevip savaştan sonra buraya yerleşerek ipek ticareti işine giriyor.1967 yılında Malezya’ya gittiği tatilde ormanda ortadan kayboluyor. Ardından Evi müzeye dönüştürülmüş.
Müzeye giriş ücreti 100 baht. Gezmek içinse rehberli tur saatlerini beklemeniz gerekiyor. Beklerken de bahçesini gezebiliyorsunuz.

Floating Market

Yüzen marketler turistler için en popüler noktalardan. Nehrin üzerindeki satıcıkara bindiğiniz kayıklarla yaklaşarak, yiyecek, içecek, hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.Şehre uzak oldukları için şehir merkezinde yüzen market turu satan bir çok insanla karşılaşabilmeniz mümkün. Ulaşımında dahil olması kolaylık sağlıyor.
Damnoen Saduak bu pazarların en meşhuru. Şehir merkezine 100 km uzaklıkta yer alıyor. Buraya 6 saatlik turlar düzenleniyor.Otelinizden alıp otele bırakıyorlar.

Chatuchak Market

Dünyanın en büyük haftasonu pazarıyla karşı karşıyasınız. Yerel bir şeyler almak için doğru adreste olabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın !

Khao San Road

20 yıl öncesine kadar pirinç pazarı olan bu yer şimdi en turistik yerlerden biri olmuş. Yerel tatları , fotoğraflarda gördüğünüz envai çeşit böceği yemek isterseniz uğrayacağınız adres burası 🙂 Fiyat olarak oldukça ucuz tabiri caizse sırt çantalı gezginlerin favorisi. Planlama açısından Büyük Saray’a daha yakın, zaman kaybetmeden günü iyi değerlendirebilirsiniz.

Bangkok’un olmazsa olmazı Rooftop Barları ;
*Sky Bar
*Spectrum Lounge & Bar
*Vertigo & Moon Bar
*Speakeasy Rooftop Bar

Nehir ulaşımı ;


BTS Skytrain Silom hattıyla Saphan Taksin Durağında iniyorsunuz. Bu durağın hemen çıkışında Central Pier bulunuyor. Buradan yukarıda paylaştığımız duraklara ulaşım çok kolay. Kişi başı tek yön 15 baht. Wat Pho, Wat Arun ,Grand Palace için 8 numaralı Tha Tien istasyonunda inmeniz gerekiyor.

 

Metro Hattı 

 

Ulaşım için bilet makinaları ;