Öncelikle ulaşım olsun , yeme içme olsun , konaklama olsun her konuda amacımız ucuza gezebilmek. Bir seyahatimizi ne kadar uyguna getirebilirsek bu diğer seyahatlerimizin önünü açar fikriyle yaklaşıyoruz olaya.

Biz uçak biletlerimizi alıp konaklama rezervasyonumuzu yaptıktan sonra belirlediğimiz plan doğrultusunda şehirler arası ulaşım için gerekli biletleride önceden alıyoruz. Erken rezervasyon her zaman kazandırır bunu unutmayın.

Biz İtalya seyahatimiz için şehirler arası tren biletlerimizi 2 ay önce almıştık.Ne kadar fiyat farkı olduğuna bakmadan karar vermeyin derim.

Trenin içerisinde ücretsiz Wi-Fi Mevcut ama bizim keşfetmemiz 3. tren yolculuğunu buldu. Sorun olduğunu zannediyorduk fakat bilette yazan rezervasyon numaramızı girerek internete bağlanabildik aklınızda bulunsun.

Roma’dan Floransaya  İTALO firmasından kişi başı 9.90 Euro ya bilet satın aldık. Eğer biletlerimizi önceden satın almamış olsaydık Tren istasyonunda o gün için satılan biletin fiyatı 53 Euro idi.

Size tavsiyemiz gitmeden önce seyahatinizi doğru şekilde planlayıp ulaşım araçları için biletinizi önceden satın almanız olacak.

Bunun için şu sitelerden faydalanıp fiyat – saat değerlendirmesi yapıp kendiniz için en uygun olanı satın alabilirsiniz

İTALO ( Sadece hızlı trenleri mevcut ve çok konforlu, eğer ucuz bilet bulmuşsanız ilk tercihiniz olmalı)

TRENİTALİA ( Hem normal treni hemde hızlı treni mevcut sayfasında bilet bakarken farkedeceksinizdir.Frecciarossa yazanlar hızlı tren, Regionale yazanlar ise neredeyse her istasyonda duran normal trenlerdir. Hızlı olanlarda fiyat farkı oluyor fakat erken aldığınızda Trenitalia üzerinden 10 Euro ya, 15 Euro  ya mutlaka bilet bulacaksınızdır.Ve italo gibi Frecciarossa trenlerde oldukça konforlu.)

FLİXBUS,EUROLİNES (İkiside bütün avrupa genelinde bir çok hattı bulunan köklü otobüs firmaları kendi sitelerinden otobüs bileti satın alabilirsiniz tabi otobüs hızlı tren seçeneklerinin yanında biraz zamanınızı çalacaktır. Bu yazdıklarımı karşılaştırıp karar vermek yine size kalmış)

Sizin için örnek vermem gerekirse ben gitmeden önce baktığım bilet fiyatları ve gittiğim zaman baktığım fiyatlar şöyleydi;

Roma -> Floransa

İtalo – Erken satın alınan 9.90 Euro , Seyahat günü satın alınan 53 Euro ” Yolculuk 1saat 32 dakika”

Trenitalia – Erken satın alınan 14.90 Euro , Seyahat günü satın alınan 45 Euro (hızlı tren fiyatı) ” Yolculuk 1 saat 32 dakika ”

Trenitalia Regionale – Erken satın alınan 9.90 Euro , Seyahat günü satın alınan 37 Euro ” Yolculuk 3 saat 35 dakika ”

Flixbus ya da Euroline ( Farklı Otobüs Firmaları ) – Erken satın alınan 8 Euro , Seyahat günü satın alınan 10-12 Euro ” Yolculuk 3 saat 30 dakika ”

Tabi ki biz ilk seyahat olmasının heyecanıyla biraz fazla erken almış olabiliriz ama siz gitmeden 3-4 gün önce bile satın alsanız aynı gün satın alacağınıza oranla yarı yarıya tasarruf etmiş olursunuz.


Bilet makinelerinde nakit veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri bulunuyor.

Bir de şunu belirtmek isterim İnternet üzerinden satın aldığınız biletlerin çıktısını almanız ya da telefonunuza kaydetmeniz yeterli olacaktır. Eğer biletinizi makinelerden aldıysanız biletiniz aşağıda resmi olan makinelere okutmadan sakın ama sakın trene binmeyin bilet kontrolü olursa ceza yersiniz söylemedi demeyin.Bu makineler biletinize belli belirsiz küçük bir delik açıp tarihi basıyor. Özellikle Regionale seçenekli biletler treni kaçırmış olsanız bile sonraki saatlerde olan seferlerde kullanılabiliniyor. Trenlerin çok dakik olduğunu söylemeden de geçmeyelim biletinizde yazan saat ne ise dakikası hiç şaşmadan hareket ediyor hepsi en azından bizim bindiklerimiz hiç gecikmedi.

(resim alıntıdır)

Hızlı trenler için satın aldığınız biletlerde koltuk ve vagon numaranız yazıyor fakat Regionale olanlarda istediğiniz vagona istediğiniz yere oturmakta özgürsünüz.Tren istasyonlarında havalimanlarında olduğu gibi dijital bir ekranda biletinizde yazan tren seferinin hangi platformdan kalkacağı yazıyor.Korkmanıza ve birilerine sormanıza hiç gerek yok. Sadece Tren istasyonu büyük olan şehirlerde biraz erken gelmeniz faydalı olacaktır(Roma,Milano). Treni kaçırmak istemezsiniz. Ve ingilizce bilmeyenlere cesaret verip yol göstermek istediğimiz için eğer birini beklemiyorsanız dijital ekranlardan takip etmeni gereken kısım DEPARTURES yazan bölüm olacaktır. ARRİVALS yazan trenler o istasyona gelen trenlerdir. Siz gidenlerin hangi platformdan kalktığına dikkat etmelisiniz.

Eğer ülke değiştireceğiniz bir seyahat planlamışsanız ülkeler arası tren kullanmanızı pek tavsiye edemeyeceğiz zira uçak biletlerinden bile daha yüksek fiyatlı oluyorlar.Hatta yine erken satın alarak uçakla ulaşımı tercih etmenizi ya da geceyi uyuyarak geçirebileceğiniz uygun saatli bir otobüs bileti almanızı tavsiye ederiz.

Ve biz bütün biletlerimizi gitmeden satın almış olduğumuz için çevrimdışı haritalarımıza bilette yazan durakların isimlerini aratıp kaydettik. Hiç kimseye yol yordam sormamıza gerek kalmamış oldu ve yabancı dil bilmediğimiz için korkacağımız bir sebepte kalmadı.