Floransa’dan Venedik’e hızlı trenle 2 saat 10 dakika gibi bir sürede ulaşıyoruz. Venedikte 2 tren istasyonu var. Venezia Mestre ve Venezia S.Lucia. Venezia Mestre muşhur kanalların olduğu Venedik’in biraz daha dış kısmı oluyor. Otel fiyatları biraz daha uygun ama gezilecek yerlere gelmek için tekrar trene binmeniz ve Venezia S.Lucia istasyonuna gelmeniz gerekecektir. Gelmek için deniz otobüsleri olabilir biz orada inmediğimiz için tren dışındaki seçenekleri maalesef bilmiyorum. S.Lucia istasyonunda indikten sonra sizi direk Adriyatik Denizinin suları karşılıyor.

Biz tren istasyonuna yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde bir otelde konaklamıştık. Otelimizin sahibi Avrupa seyahatimiz boyunca karşılaştığımız en tatlı,en kibar insandı kesinlikle. Bize anlayabilmemiz için çok emek vererek Venedik’te nereleri mutlaka görmemiz gerektiğini, tarihi yerlerin hikayelerini anlattı. Türk olduğumuz için domuz eti yemeyeceğimizi tahmin edip farklı seçenekler olan restaurantlar önerdi.Hatta odamıza Su, meyve ve kek bıraktı. Bu Avrupa’da pek karşılaşabileceğiniz bir olay değil. Yaşlı biriydi ama dünya tatlısıydı. Venedik’i anlatıp ondan bahsetmemek olmazdı. 🙂

Merak edenler için konakladığımız otelin adı B&B Exclusive. Bir apartmanın 2. katından evden bozma 5 odalı küçük bir pansiyon – otel . Gitmeden önce rezervasyon yaptığım otellerin caddesine haritalardan baktığımız için kolay bulduk. Bakmadan giderseniz bulmanız baya zor olabilir. Çünkü Otelin adı sadece kapı zilinde küçücük bir şekilde yazıyordu.

Biz odamıza yerleşip gezmek için dışarı çıktığımızda felaket bir yağmur bastırdı. Şanssızlık..Gün boyu aralıklarla sağanak yağışlı bir hava vardı. Oysa biz daha Burano ve Murano’yu görecektik. Kısmet değilmiş bir daha ki sefere diyelim.Ama merak etmeyin size nasıl gidebileceğinizi tabi ki de anlatacağız.

Gezilecek Yerler

 • San Marco Meydanı
 • San Marco Bszilikası
 • Canal Grande ( Büyük Kanal)
 • Rialto Köprüsü
 • Santa Maria della Salute Bazilikası
 • Aziz Mark’ın Çan Kulesi
 • Ahlar Köprüsü
 • Accademia Galerisi
 • Fenice Tiyatrosu
 • Burano
 • Murano

Bence Venedik’te görülecek yerleri görelim diye çok kasmayın. Kendinizi bırakın.  Her sokağın ayrı bir güzelliğe çıktığı Venedik’te kaybolun. Evet evet bu aradan gitmeliyim dediğin an yanıldığın an olabilir, o sokak su dolu bir kanala çıkıyor . Ama bu canınızı sıkmasın bu size keyif verecek.Tatlı,irili ufaklı köprüleri olan,pizzanızı alıp kanalların kenarında keyifle oturacağınız bir şehir..Maskelerin olduğu mağazaları gezip isterseniz maske satın alabilirsiniz. Akşamları ise San Marco Meydanı’nda çok güzel bir müzikal dinleti oluyor ve 7’den 70′ e herkes sokakta dans ediyor. Boşuna aşıklar şehri , romantik şehir sıfatları takılmamış bu şehre.

 

Burano ve Murano’ya gitmek istiyorsanız , bunlardan her birine tek yön gidiş 7,5 Euro. Size tavsiyemiz 24 Saatlik biletlerden satın almanız. Bize otel sahibimizin söylediğine göre 24 saatlik biletler sabah 11’den ertesi sabah 11′ e kadar geçerliymiş. 24 saatlik biler 20 Euro. Birde 4 saatlik Burano-Murano turu yapan vaporettolar var onlarında fiyatı yine 20 Euro. Bu tur vaporettoları S.Lucia istasyonunun önünden ve San Marco Meydanı’nın önünden kalkıyor.

Gelelim Venedik’in olmazsa olmazı gondol sefasınaa.. 🙂 Gondol kullananların hepsi mavi beyaz çizgili bir t-shirt giyiyor. Gelelim fiyatına.. Gondol turu maksimum 6 kişi ile yapılabiliyor ve ücretleri standart 80 Euro 25 dakika civarı sürüyor. Süreyi uzatmak isterseniz fiyatta artıyor. Eğer gece gondol turu yapmak isterseniz onun fiyatıda yine 25 dakika için 100 Euro’dan başlıyor. Eğer gondolu kullanan kişinin size serenad yapmasını isterseniz yine fiyatlar artıyor.Bu konuda size tavsiyemiz gondol turu yapacaksanız çevrede gondola binmek isteyen insanlarla anlaşmaya ve gondolcuların yanına gitmeden bu durumu konuşmaya çalışmalısınız. Çünkü gondola 2 kişi gidip 80 Euro vermeyecekseniz ve sırada bekleyen herhangi 6 kişi ile binmeyi planlıyorsanız kişi başı 30 Euro alıyorlar. Ama arkadaş grubuymuş gibi önden birilerini ayarlayıp giderseniz 80 Euro’yu kendi aranızda 6 ya bölerek anlaşıp daha uyguna binebilirsiniz.

 

Size kesinlikle ve kesinlikle tavsiyem The Gritti Palace otelde bir şeyler yemeniz ya da en azından bir şeyler içmeniz olacak. Manzarası mükemmel ve otelin içerisindeki merdivenlerde fotoğraf çekmeyi sakın unutmayın.